Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ahvaz’daki ihlallere yönelik BM’de sempozyum düzenlendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cenevre: Şarku’l Avsat

Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı İnsan Hakları Konseyi’nin 39. Oturumu çerçevesinde gerçekleştirilen hukuki bir sempozyumda İran rejiminin Ahvaz’daki ihlalleri görüşüldü. Ahvaz İnsan Hakları Örgütü’nün Arap İnsan Hakları Örgütü ile birlikte yaptığı sunumda İran rejiminin Ahvazlılara yönelik olarak birçok kez hak ihlalleri gerçekleştirdiği belirtildi.

Sempozyumda İki kurumun temsilcileri tarafından yapılan sunumda İran rejiminin Ahvazlılara özellikle de kadın, çocuk ve siyasi tutuklulara yönelik ihlallerinin ulaştığı boyutlar hakkında bilgi verdi.

Ahvaz İnsan Hakları Örgütü temsilcileri, “İran rejimi bölgedeki eğitim ve kültür seviyesine yönelik yıkıcı planlar uyguluyor” ifadelerini kullandı.

Arap İnsan Hakları Örgütü Genel Sekreteri Ala Şalabi ise hızlı bir şekilde harekete geçilerek İran rejiminin yaptığı insan hakları ihlallerinin belgelenmesi ve mağdurların sesinin uluslararası kurum ve kuruluşlara ulaştırılması gerektiğini belirtti. Ala Şalabi, İran rejiminin genel olarak İran, özel olarak da Ahvaz’da barışçıl göstericilere uyguladığı baskının şiddetine dikkat çekti.

Arap bölgelerindeki demografik yapıyı değiştirme planları

Arap bölgelerindeki demografik yapıyı değiştirme planlarının tehlikesini belirten Ala Şalabi, “ Ahvazlıların toprakları çalınıp farklı sebeplerle mallarına el konuyor. El konulan bu malları da İran rejimi, Ahvaz projesine uygun olan kişilere veriyor” dedi.

Yemen İnsan Hakları Bakanlığı temsilcisi Nebil Abdulhafiz ise, İran rejiminin Ahvaz’daki ihlallerinin belgelenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Ahvaz İnsan Hakları Örgütü Genel Müdürü Hakim el-Kabi ,Ahvazlıların ırk ayrımcılığı ve Ahvaz’ı hedef alan demografik değişim planları ile karşı karşıya olduğunu söyledi. İran rejiminin bölgedeki suları çalarak ve bölgeyi planlı bir şekilde kirletip Ahvazlılara ciddi zararlar verdiğini söyleyen el-Kabi, rejimin belirli proje ve tesisler inşa etme bahanesi ile Ahvazlıların tarım alanlarına el koymasının Ahvazlılar için bir yararı olmadığını söyledi.

Aktivist Şeyma Habib; İran rejiminin eğitim, yol, elektrik ve içme suyu gibi temel ihtiyaçları yok ederek Ahvazlı çocuklara yönelik ihlaller gerçekleştirdiği ve bunun çocukların geleceğini olumsuz olarak etkilediğini dile getirdi.