Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

AIG, İran’dan çekilme kararı aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

New York/Şarku’l Avsat

ABD’li sigorta şirketi American International Group (AIG), ABD Başkanı Donald Trump’ın Tahran’a yönelik yaptırım kararı alması sonucu İran’daki faaliyetlerini durdurarak geri çekilme kararı aldı.

1919 yılında kurulan ve 130 ülkede 88 milyon müşterisi bulunan ABD merkezli sigorta ve finansal hizmetler şirketi AIG, Trump’ın Tahran’a yönelik yaptırım kararı alması sonucu İran’daki faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

2 Kasım’da, Bermuda merkezli reasürans holdingi AİD tarafından Temmuz ayında 5.5 milyon dolara satın alındığı belirtilen şirketin İran pazarından ayrılması sonucu, ülkedeki nakliye yapan şirketlerin sigorta kasasının azaldığı aktarıldı.

AIG tarafından yapılan açıklamada, holdingin ABD dışında gemi ve kargolar için İran’a bağlı sigorta şirketlerinin olduğunu belirtti.

Şirket, Temmuz ayında İran ile olan çalışmalarından geri çekilmek için ABD dış varlıklar ofisinden lisans alırken, sigortayla ilgili gelirlerin İran’la sınırlı olduğunu belirtti.

ABD, İran için düğmeye bastı

ABD, Pazartesi günü İran’a yönelik petrol, bankalar, nakliye ve diğer önemli ekonomik sektörler üzerindeki yaptırımlarını yeniden uygulamaya koydu.

Washington yönetimi, 4 Kasım itibariyle şirketler üzerindeki yaptırımları uygulamaya koyarken, İran’daki Avrupalı birçok sigorta ve nakliye şirketi, Mayıs ayından bu yana faaliyetlerini geri çekmek zorunda kaldı.