Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ailesiyle DEAŞ’tan kaçan 4 çocuklu kadın yaşadıklarını anlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

42 yaşındaki A.S. yaklaşık 3 yıl önce 4 çocuğu ile Suriye’de kısa süre öncesine kadar DEAŞ kontrolünde olan bölgelere gitti. Bugün mülteci kampında. Aile, sosyal medyada yürütülen propagandaların ardında Suriye’ye geçti.

Rakka’dan 50 km. uzakta, Suriye Demokratik Güçleri’nin izni olmadan girilemeyen Ayn İsa mülteci kampında gözlerden uzak küçük bir evde yaşayan A.S. 2013 yazında başlayan hikâyesini Şark’ul Avsat’a anlattı. Sözlerinin başında gitmeye nasıl karar verdiklerini aktardı:

A.S: Kocam uydu kanallarını büyük bir şevkle izliyordu. Zamanının çoğunu sosyal paylaşım sayfalarında geçiriyordu. Şiddetin sıklığı arttıkça eşim de insanları savunmak ve destek olmak için Suriye’ye gitme fikrini dillendirmeye başladı. Başlarda bunu reddettim ancak eşimin ısrarı üzerine, onu çok sevdiğim için kabul ettim. Hemşirelik ve ilkyardım konusunda tecrübelerim olduğu için Suriyelilere tıbbi hizmet sunabileceğimi düşündüm.

Aile yola 2014 yılının şubat ayında çıkmış. Önce İstanbul’daki havaalanına daha sonra da Suriye sınırına doğru yolculuk etmişler:

A.S: Gaziantep’e gidiyorduk. Eşimde Suriye’deki bazı kişilerin numaraları vardı. Bize yolu ve bölgenin coğrafyasını anlattılar. Sınıra ulaştık. Eşim bizi Suriye sınırı yakınına götürecek biriyle irtibata geçti. O zamanlar DEAŞ’ın elinde olan Çobanbey’e gittik.

Aile, Halep’e 36 km uzaklıktaki el-Bab’ta 2 yıl yaşamış:

A.S: Eşim DEAŞ saflarına katılmayı reddetti. Mezun olduğu bölümle ilgili bir alanda çalışmak istedi. Örgüt ona bir enstitüde eğitmen görevi verdi. Maaşı 200 dolar bile değildi. Eşim kısa süre sonra DEAŞ’ın uygulamalarından şikâyetçi olmaya başladı. Çok geçmeden örgütün elinden kaçmak istediğini söyledi.

Şubat ayında el-Bab’a düzenlenen Fırat Kalkanı Operasyonu sonrasında DEAŞ aileyi Rakka’ya gitmeye zorlamış:

A.S: Bizi öldürmekle tehdit ettiler. Rakka’ya geldikten sonra eşim kaçakçılarla iletişime geçti. Çok yüksek meblağlar istediler. Örgütün listesine göre biz göç edenler arasındaydık. Eşimin ailesi bize maddi destek sağlamayı reddetti. Kayınpederim eşime kararından dolayı kızgındı. Yolcuğumuzdan bu yana onunla konuşmayı kabul etmedi. Kayınvalidem ise her konuşmamızda dönmemiz için acele etmemizi istiyordu.

Acılı kadın, Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamalarda çocuklarının öğrenim görmediğini söyledi:

A.S: Eşim örgüte bağlı enstitüde ders verdiği için çocukların derslere katılmasını istemedi. DEAŞ yanlısı aileler ile bir araya gelmekten, onar gibi olmaktan korkuyorduk. Zamanlarının çoğunu evde o kadar çok geçirdiler ki otistik olduklarını hissettim.

Suriye Demokratik Güçleri’nin eylül ayının başında düzenlediği Rakka’yı kurtarma operasyonu sırasındaki yoğun hava saldırısı aileyi kaçmaya itmiş:

A.S: Kaçakçı bizden 5 bin dolar istedi. Bütün altınlarımı sattım ve ona verdim. Sonunda DEAŞ’tan kurtarılan bölgelere ulaşmayı başardık.

Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrol noktasına geçen ailenin kimlik tespiti yapıldıktan sonra A.S.’nin eşi tutuklandı. 4 çocuğu ile yalnız kalan A.S. Ayn İsa kampına alındı. Kadın, Soruşturmanın sona ermesini beklediğini söylüyor ve ekliyor: Bu cehennemden çıkmamıza izin verin.