Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

AirBus Çin’le 22.8 milyar dolarlık anlaşma yaptı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupalı uçak yapım şirketi ‘Airbus’, Çin Aviation Supplies (CAS) şirketi ile 140 adet yolcu uçağını kapsayan toplam 22.8 milyar dolarlık dev bir anlaşma imzaladı. Tom Enders bugün anlaşmanın Berlin’de yapıldığını ilan etti.

100 tanesinin A320, 40’ının ise uzun mesafeler için A350-XWB tipi uçak olduğu aktarıldı. A350-XWB, Airbus’ın üzerinde uzunca bir zamandır çalıştığı en büyük akaryakıt deposuna sahip ilk uçak olma özelliğini taşıyor. Enders’in Berlin’deki basın açıklaması boyunca Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in de hazır bulundu.

Airbus müdürü, “İki tarafında sipariş edilen yolcu uçaklarının teslim edilme zamanı için görüşmelerin görüştüklerini, bu sürenin önümüzdeki 5 ya da 6 yıl içerisinde tamamlanacağını” söyledi.

Enders şunları ekledi, “Bu, Çin ile işbirliğimizin arttırılması konusunda önemli bir adım. Çinli şirketlerle sanayi alanındaki işbirliğimiz sürecek” dedi.

Enders, Mayıs sonuna kadar Çinli şirketlerin, 1230’u “A320” tipi olmak üzere Airbus’tan yaklaşık 1440 uçaklık bir filo sipariş edeceklerini söyledi.