Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

AK Parti’den erken seçim sinyali | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkedeki seçim atmosferinin kullanılmasını istemesi nedeniyle, önümüzdeki Mart ayında yapılması planlanan yerel seçimlerin Kasım ayında yapılabileceği açıklandı.

CNN Türk kanalına konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Ahmet Eşref Fakıbaba, yerel seçim tarihinin değişip değişmeyeceği yönünde gelen soruya, “Seçimler Kasım ayına alınacak diye haberler çıkıyor. Bilmiyorum ama böyle bir şeyin doğru olacağına inanıyorum” şeklinde yanıt verdi.

Bu fikri, kişisel deneyimlerine dayanarak savunduğunu aktaran Fakıbaba, “Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart belediyecilikte öyle aylardır. Seçim Kasım ayına çekildiği zaman, bu 5 ay sizin için önemli bir zamanı iyi değerlendirme anıdır. Hem tebrikleri kabul ediyorsunuz, belediyeciliği öğrenmeye çalışıyorsunuz ve o yılı boşa harcamamış oluyorsunuz. Bu bağlamda Kasım ayı olursa bütün belediye başkanlarının 1 yıl daha kazanacağını öngörüyorum” ifadelerini kullanarak erken seçimin yerinde bir karar olduğunu dile getirdi.

Erdoğan erken seçim sinyalini vermişti

Erdoğan, Bakan Fakıbaba’nın açıklamasından birkaç gün önce, partisinin MKYK toplantısında yaptığı konuşmada, “Ülkede hala bir seçim ortamı varken yerel seçimlere hazırlanacağız. Seçim atmosferinden çıkmayacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Bu yılın sonunda yapılması planlanan AK Parti 6. Olağan Büyük Kongresi’nin de 18 Ağustos tarihinde gerçekleştirilmesi yönünde alınan karar, erken seçim olacağına dair spekülasyonları arttırdı.

Yerel seçimlerin erkene alınması için yeni sistemde 400 milletvekilinin onayı ile Anayasa değişikliği yapılması gerekiyor. Ancak kesin olmayan sonuçlara göre milletvekili sayıları 344’de kalan Cumhur İttifakı’nın yerel seçimlerin erkene alınması için en az 56 milletvekilinin daha desteğine ihtiyacı bulunuyor. Fakat, muhalefet partilerinin iktidardan gelecek olan erken seçim teklifine karşı çıkmasının pek olası olmadığı belirtiliyor.

CHP’den olumlu cevap

CHP ise erken seçim fikrine karşı olumlu bir tutum sergiledi. Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “CHP tüm teşkilatlarıyla yerel seçimlere hazırdır. Bu konuda hazırlıklarımızı yaptık, yapmaya devam ediyoruz” açıklamasında bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ise Twitter hesabında paylaştığı mesajında, “AKP’nin büyük kongresini öne çekmesi, yerel seçimlerin tarihinin değişeceğini gösteriyor. AKP, ekonomik krizin derinleşmesine ve yurttaşlar üzerinde hissedilmesine olanak vermeden seçimi gerçekleştirmek istiyor. Kafalarındaki tarih ise 4 Kasım 2018. Buna tüm partiler uyar” ifadelerine yer verdi.

İYİ Parti değerlendirip, karar verecek

İYİ Parti ise parti yönetiminde erken seçim fikrini değerlendireceklerini belirterek, bu seçimlerin Türkiye’nin ekonomik göstergeleri ve terörle mücadelesi açısından gerekli olup olmayacağına karar vereceklerini açıkladı.

68 kişiye gözaltı kararı

Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde Gülen Hareketi ile bağlantılı olduklarından şüphelenilen 22’si albay ve 27’si halen aktif görevde olan yarbay olmak üzere 68 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. Alınan kararın ardından 19 ilde arama operasyonlarına başlandı.

Zeki Güven kalp krizi sonucu hayatını kaybetti

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gülen Hareketi’nde yöneticilik yaptığı suçlamasıyla Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski Ankara İstihbarat Şube Müdürü Zeki Güven kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Emniyet yapılanmasında üst düzey konumda bulunduğu belirtilen Güven ve örgüt üyeliğinden aranan eşi eski hakim Sevda Güven, geçen ay Eskişehir’deki bir alışveriş merkezinde tutuklanmıştı.

Güven, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski MHP’li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin internet ortamında yayınlanmasıyla ilgili Fetullah Gülen’in de arasında bulunduğu 171 kişinin yargılandığı davanın sanıkları arasında bulunuyordu.