Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Akdeniz’de bin 100 göçmen kurtarıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İtalya Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, Libya’dan İtalya’ya kaçak yollarla gitmek isteyen, aralarında denizde doğum yapan bir kadınında bulunduğu bin 100 göçmenin kurtarıldığı duyuruldu.

Açıklamada, kurtarılan göçmenlerin 10 bot ve 1 ahşap tekne ile İtalya’ya yasadışı yollarla girmek üzere denize açıldıkları, İtalya Sahil Güvenlik Komutanlığı operasyon merkezinin koordinesinde bir kurtarma operasyonu gerçekleştirildiği belirtildi.

Kurtarma operasyonu, İtalya Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait bir geminin yanı sıra İtalyan Deniz Kuvvetleri’ne ait bir gemi ve sivil toplum kuruluşlarına ait yardım gemilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Yardım kuruluşu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, kurtarılan göçmenler arasında denizde doğum yapan bir kadının da bulunduğu belirtildi.

Bu yılın başından bu yana, Akdeniz’i geçerek İtalya sahillerine yasadışı yollarla ulaşan göçmen sayısı 114 bin 662’yi buldu. Bu oran geçtiğimiz yıl aynı dönemlere göre yüzde 32 oranında bir azalma olduğunu gösteriyor.