Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Akdeniz’de Suriyelileri taşıyan tekne battı: 9 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yerel haber kaynaklarının aktardığına göre, Avrupa’ya geçmeye çalışan Suriyelileri taşıyan teknenin batması sonucu 7’si çocuk 9 kişi hayatını kaybetti.

Anadolu Ajansı, Akdeniz’e kıyısı olan Antalya’nın Demre bölgesinde 15 kişinin bindiği teknenin batması sonucu sadece altı kişinin kurtarıldığını aktardı. Ajans, ölenler arasında bir bayan bir erkek ve yedi çocuğun bulunduğunu çocukların en büyüğünün 14, en küçüğünün ise 3 yaşında olduğunu belirtti.

Planladıkları yöntem belirli değil

Öte yandan Doğan Haber Ajansı bu kişilerin yasa dışı yollarla Avrupa’ya gitmeye çalıştıklarını ancak oraya ulaşmak için planladıkları yöntemin belirli olmadığını aktardı.

Küçük bir Yunan adası olan Kastellorizo, Türk tatil beldesinin batısında yer almaktadır. Batan teknenin bulunduğu yer AB bölgesine en yakın bölge olarak biliniyor.

Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçmeye çalışıyorlar

Birçoğu Suriye’deki savaştan kaçan bir milyondan fazla insan ikinci dünya savaşından bu yana 2015’te en büyük göç krizi ile karşı karşıya kalan Avrupa’ya, Türkiye üzerinden Yunanistan’a geçerek gitti.

Türkiye, Avrupa ile göçmenleri kabul eden anlaşma imzaladı

2016 yılında Ankara, AB ile göçmenlerin Avrupa’ya akışını engellemek amacıyla bir anlaşma imzalamış ve mali yardım da dâhil olmak üzere teşvikler karşılığında Yunan adalarına ulaşan yasadışı göçmenleri geri almayı kabul etmişti.

Rakamlar korkunç boyutta

Bu anlaşma, Türkiye’den Yunanistan’a göçmen sayısının azaltılmasına büyük ölçüde yardımcı oldu. Ancak gözlemciler, son aylarda tekrar Yunanistan’a geçmeye çalışan insanların sayısının arttığını söylüyor. Bu yıl 11 Mayıs’a kadar 11 bin kişi Yunanistan’a geçti. Bu sayı 2017 yılına kıyasla çok yüksek bir artış göstermiş durumda. 2018 yılında ise Yunanistan’a geçmek isteyen 35 kişi boğularak öldü.

Bu yöntem Suriye, Eritre, Irak ve Afganistan gibi ülkelerden gelen göçmenlerin yanı sıra, 15 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yapılan başarısız darbe girişiminin ardından güvenlik güçleri tarafından aranan Türk vatandaşları tarafından da kullanılıyor.