Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Akdeniz’in en büyük doğalgaz rezervi olan Zohr’da üretim başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, Ağustos 2015’te keşfedildiğinden beri İtalyan enerji devi ENİ tarafından çalışmaları yapılan, Akdeniz’de bulunan ve Zohr isimli en büyük doğalgaz sahasında üretimin başlaması nedeniyle Çarşamba günü düzenlenen açılış kutlamasına katıldı.

Sisi, açılış konuşmasında bu projenin Mısır ekonomisine kattığı önemi vurgulayarak, “Bir ayda 1 milyar 200 milyon dolarlık petrol türevleri satın aldık” dedi.

Mısır Petrol ve Doğal Kaynaklar Bakanı Tarık el-Molla, sahadaki yatırımların şu ana kadar 5 milyar dolara ulaştığını, toplam yatırımın ise 12 milyar dolar olmasını beklediklerini açıkladı.

Üretimdeki artışın yıl ortasında yaklaşık 1 milyar kübik feet’e ulaşacağını söyleyen el-Molla, sahadaki verimin 2019 yılı sonunda, günde 2,7 milyar kübik feet’e (9,5 milyar metreküp) ulaştığını söyledi.

Molla, üretim aşamalarının tamamlanmasının ardından, Mısır’ın sıvılaştırılmış doğalgaz ithalatını Haziran ayında durduracağını ve yıllık 2.4 milyar dolar tasarruf sağlayacağını belirtti.

100 kilometrekarelik alanı içeren rezervin, yaklaşık 5 milyar varil petrol eşdeğeri olan yaklaşık 30 trilyon kübik feet (850 milyar metreküp) hacminde olduğu tahmin ediliyor.

İngiliz şirketi BP, projede yüzde 10 hisseye sahipken, Rus Rosneft şirketi ise yüzde 30 hissesine sahip.

Yeni keşfedilen alanlardan üretimi hızlandırmaya çalışarak, 2018’de kendi kendine yetmeyi hedefleyen Mısır’ın, doğalgaz endüstrisi için bölgesel bir merkez haline gelmesi bekleniyor.