Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Al Cabir: Aden krizinin hızlı bir şekilde çözümü koalisyonun gücünü gösteriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi ve Yemen için kapsamlı insani yardım çalışmalar merkezinin (ISNAD) müdürü Muhammed Al Cabir, son zamanlarda yaşanan krizin bazı Yemen partilerinden gelen iddialar olduğunu belirtti. Cabir, “Aden’de güvenli, sakin, istikrarlı ve normal bir hayatın hakim olduğunu, çatışmaların yatıştırıldığını ve çözüme kavuşturulduğunu” söyledi.

Büyükelçi Al Cabir, “Aden dışında, koalisyonun desteklediği meşru güçlerin, ilerlediği cepheler ve elde ettiği başarıların olduğunu” vurguladı. Cabir ayrıca, Suudi Arabistan’ın vatandaşlarına uyguladığı gibi ev sahipliği yaptığı 10 milyon yabancıya da aynı yasayı uyguladığını, ülkesinin, krizin başlamasından bu yana Yemenilere iş vizesi veren tek ülke olduğunu ve sekiz ay içerisinde 40 bin iş vizesi verildiğini ifade etti.

BBC Arap televizyonunda yaptığı röportajda düşmanlık meselesini ele alan Büyükelçi, düşmanlığın 1968’den bu yana taraflar arasında yaşanan tartışmalar, anlaşmazlıklar ve çatışmaların uzun bir geçmişe sahip olan güney sorununun bir uzantısı olduğunu ifade etti. Cabir bu konuda düşmanlığın, yeni bir mesele olmadığını ancak konunun 2012 yılında kapsamlı ulusal diyalog masasına yatırıldığını ve Yemenlilerle görüşüldüğünü belirtti.

Cabir’den ‘Husi’ vurgusu

Cabir, anayasanın referanduma hazır hale getirilmesi ve bir federasyona erişim için hazırlanan çözümlere ulaşıldığını ancak diyaloğa katılan İran’a bağlı Husiler’in, Yemenlilerin ulaştığı bu barışçıl çözümleri yok etmek istediğini dile getirdi.

BAE ile ortaklık mesajı

Cabir, kendisine yöneltilen bir soruya yanıt olarak Abu Dabi ile herhangi bir görüş ayrılığı olmadığını vurguladı ve BAE’nin Suudi Arabistan’ın liderliğindeki koalisyonun bir parçası olduğunu ve pek çok Yemen illerinde etkili bir rol oynadığını ve istisnasız birçok ilde meşru yönetimi desteklediğini söyledi. Büyükelçi, koalisyonun, Aden’deki çeşitli partiler arasındaki sorunların kısa sürede çözüme kavuşturulması konusunda da “etkili” olduğuna dikkat çekti.

Suudi Arabistanlı Büyükelçi, yiyecek ve ilaç sağlamaktan öteye geçen bir plan olduğunu vurguladığı “ISNAD” merkezinden de söz etti. “ISNAD” merkezinin icra müdürü olan Büyükelçi, yardım alanında “Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi başta olmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri Kızılayı, Kuveyt Kızılayı ve Yemen’de çalışan birçok uluslararası ve bölgesel yardım kuruluşları aracılığıyla yardımların teslim edildiğini” açıkladı.

Büyükelçi ayrıca “Kapsamlı insani yardım çalışmaları planının, yeni kara ve hava üsleri açmayı, diğer deniz limanlarını geliştirmeyi ve gıda, insani ve ticari konvoylar için yolların iyileştirilmesini ve genişletilmesini amaçladığını” belirtti. Yemen’in dört bir yanından bahsettiklerini ifade eden Cabir, “22 hava, kara ve deniz limanı, darbecilerin kontrolü altında bulunan bölgedeki 3 deniz limanından, limanların geri kalanıysa meşru hükümetin kontrolü altındadır” dedi.