Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Al Jazeera ve İRNA arasında iş birliği güçlendirme anlaşması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Resmi Haber Ajansı İRNA, genel müdürleri Muhammed Huddadi’nin Al Jazeera’nın genel müdürü Mustafa Sevak ile Duha’da biraraya geldiğini duyurdu. İkili, tarafların ortak müşterekleri üzerinde iş birliği konusunda çalıştılar.

İRNA Huddadi’nin şu sözlerini aktardı, “Al Jazeera TV kanalı müdürüyle doğru bilgilere ulaşmada güvenilir kaynakların önemi üzerine konuştuk. Ayrıca hem iki ülkenin halkları, hem de siyasi ilişkilerinin geliştirilmesinde güvenilir haber akışının önemine değindik.” Devrim Muhafızları bürosundan ayrıldıktan sonra yıllarca önemli basın organlarında çalışan İranlı yetkili, basındaki tıkanıklık konusunda uyarıda bulundu. Yetkili, İran basınının bu tıkanıklığı aşmak ve dünya üzerinde barış ve istikrara katkıda bulunmak amacıyla karşılılıklı anlayış çerçevesinde halklar arasında iş birliği zemini oluşturmak istediklerini ifade etti.

Diğer taraftan Al Jazeera TV’nin Müdürü Huddadi de, İRNA ile Al Jazeera arasındaki işbirliğiyle ilgili hazırlıklarının olduğunu teyid etti ve şunları söyledi, “Al Jazeera iki ülkenin basın-yayın ilişkilerinin geliştirimesininde ısrarlıdır. Aynı zamanda İran ile ilgili bilgilere İRNA kanalıyla ulaşmayı önemsemektedir.”

Bilindiği gibi İran, ülkesindeki Al Jazeera bürosunu Ehvaz protestoları yayınından dolayı 2005 yılında kapatmıştı. Temmuz 2006’da ise Hizbullah ile İsrail arasında çatışma başladığında Al Jazeera bürosunun açılmasına izin vermişti.

İRNA ile Al Jazeera arasındaki bu anlaşma hazırlıklarının duyurulması bir ilk.

Aslında Al Jazeera 2008 yılında İran Kültür ve Basın Bakanlığı ile ‘Arap dünyasında İran imajının iyileştirilmesi’ başlığında bir anlaşma için girişimde bulunmuştu. Proje İranlı ve Arap uzmanların tavsiyelerine dayanarak çeşitli plan ve programları da içinde barındırıyordu. Bu çalışmalar 2010 yılının sonunda bir çok Arap ülkesinde ‘Arap Baharı’nın başlamasıyla sona erdi.

Söz konusu anlaşma çabalarına ilave olarak İran’ın ve yandaşlarının siyasi vizyonunu aktaran dizilerin Arapça’ya çevrilerek Türk dizileriyle rekabet ortamı da hedeflenmektedir. Bununla birlikte, İran basın kurumuna bağlı Arap kanallarının geliştirilmesi de hedefler arasında yer almaktadır.