Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Albay Maliki: Yemen’deki limanların hepsi açık durumda | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’deki meşru yönetimi destekleyen Arap Koalisyon Güçleri, 25 Aralık-4 Aralık tarihleri arasında Husilerin mevzilerine yönelik düzenlenen operasyonlarda 444 silah ve çok sayıda teçhizat kaybı verdirildiğini duyurdu. Ayrıca operasyonların başlangıcından geçen Çarşamba gününe kadar Suudi Arabistan’a atılan balistik füzelerin sayısının 86, düşen mermi sayısının ise 66 bin 112’ye ulaştığı kaydedildi.

Yemen’deki Arap Koalisyonu Sözcüsü Türkî el-Maliki, şu an bütün limanların ve havaalanlarının açık olduğunu belirterek insani yardım operasyonları ve hücrelerin tahliyesi için verilen geçiş izinlerinin 17 bin 293’e ulaştığını kaydetti. Maliki, Arap Koalisyonu liderliğinin Husi eylemlerini kınayan Arap Parlamentosu açıklamasını da memnuniyetle karşıladığını vurguladı.

Dün Riyad’daki Kral Selman Hava Üssü’nde yapılan haftalık basın toplantısında açıklamalarda bulunan Maliki’nin başlıca gündem maddesi yapılan yardımlar ve insani yardım çalışmaları vardı. Maliki, 26 Aralık’tan 3 Ocak’a kadar hücrelerin tahliyesi ve insani operasyonlar için verilen hava geçişi izinlerinin 37 olduğunu duyurdu. Sana, Aden, Seiyun, Sokotra ve Gayda’dan havaalanları vasıtasıyla Yemen’den ayrılanların sayısının 3 bin 45’e ulaştığını bildirdi.

Yemen İnsani Yardım Koordinatörü’nün açıklamalarında yanlış bilgiler olduğunu ifade eden Maliki, gerçek bilgilere ulaşılması için sahaya inilmesi gerektiğini vurguladı. Maliki, ayrıca Husilerin halen çocukları alıkoyduğuna da dikkat çekti Husilerin gizlenme yöntemleri ve Koalisyon uçaklarının Husilere yönelik hava operasyonlarının olduğu bazı videolar sundu.

Açıklamasında İran’ın yeni bir ‘Hizbullah’ modeli oluşturmaya çalıştığına dikkati çeken Maliki, İran ve Husi milisleri arasında çıkar ilişkisi olduğunu ve Husilerin eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in öldürülmesine ilişkin kararının İran’dan geldiğini belirtti. Maliki, Yemen’deki meşru ilerlemenin çeşitli eksenlerdeki Arap Koalisyonu tarafından desteklendiğini ifade ederek ulusal ordunun Şebve’nin özgürleştirilmesinden sonra Beyda’ya ilerlediğini kaydetti.

Yemen’deki halkın meşru hükümet ile birlikte olması gerektiğini yineleyen Arap Koalisyonu Sözcüsü Türkî el-Maliki, Yemen Cumhuriyet Muhafızları’ndan birçok unsurun meşru hükümet bünyesinde bulunduğunu söyledi.

Maliki, öldürülen eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in yeğeni Tuğgeneral Tarık Muhammed hakkında ise herhangi bir bilgi vermedi. Arap Koalisyonu’nun Husi milislerinin bütün hareketlerini izlediğini belirten Maliki, Yemen halkının korunması için bütün imkânların kullanıldığını ifade etti.