Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ali Abdullah Salih’in yeğeni Tarık Muhammed Salih taziye ziyaretinde ortaya çıktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yaklaşık bir aydır akıbeti hakkında tartışmalara neden olan eski Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in yeğeni ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı Tarık Muhammed Salih, Husiler tarafından öldürülen Genel Halk Kongresi Partisi (GHK) eski Genel Sekreteri Arif el-Zoka’nın ailesine yaptığı taziye ziyaretinde görüntülendi.

İlk kez görüntülendi

Aktivistler tarafından yayınlanan görüntülerin tam olarak nerede çekildiği netleşmezken, GHK’ya yakın kaynaklar Salih’in, taziye ziyaretini Zoka’nın doğum yeri olan Şubve ilindeki evinde gerçekleştirdiğini aktardı. Salih, geçtiğimiz Aralık ayında amcası olan eski Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in Husiler tarafından öldürülmesinden sonra ilk kez görüntülendi.

Taziye ziyaretinde kaydedilen görüntülerde, Tarık Muhammed Salih, Ali Abdullah Salih’in öldürülmeden önceki son konuşmasının vasiyet olduğunu ve bu vasiyeti gerçekleştireceğini ifade ediyor.

Husiler tarafından öldürülen eski Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih, son konuşmasında, Husilere karşı savaş ve Husilerle ortaklığı red çağrısı yaparak, Arap Koalisyonu ülkeleri ile yeni bir sayfa açmaya ve diyaloğa hazır olduğunu söylemişti.

Bölgedeki kaynakların Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Tarık Muhammed Salih’e bağlı askeri konvoyun Şubve iline bağlı Atik kasabasına ulaştığını bildirdi.

Ali Abdullah Salih’in öldürülmesinden sonra Husilerin baskınlarından kaçarak güvenli bir mekana ulaştığı ilan edilen Tarık Muhammed Salih’in, Marib ilinin batısındaki kabile bölgesinde bulunan Yemen Cumhurbaşkanı’nı destekleyen bir kabile liderinin himayesine sığındığı iddia edilmişti.

Salih hakkında çeşitli iddialar ortaya atılırken, bir takım kaynaklar, onun tedavi olmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) gittiğini, bazı kaynaklar da Umman Sultanlığı’na sığındığını iddia etmişti. Yerel haber kaynakları ise Salih’in Meşru hükümet kontrolündeki Aden’e ulaştığını dile getirmişti.

Yakalanması için fotoğrafları askeri noktalara asıldı

Husi militanlar, Tarık Muhammed Salih’in kaçışından sonra eski Yemen Cumhurbaşkanı’nın çağrısıyla Husilere karşı başlayan silahlı mücadelenin bir numaralı sorumlusu olduğu suçlamasıyla yakalanması için fotoğraflarını çeşitli askeri noktalara asmıştı.

Zırhlı araçla Sana’dan çıktı

Tarık Muhammed Salih’in, başkent Sana’dan nasıl çıktığına dair kesin bilgi edinilemezken, kendisine yakın askeri kaynaklar, Salih’in eski Yemen Cumhurbaşkanı’nın Sana’nın Hidde semtindeki evinde bulunurken Husilerin saldırısına uğraması üzerine yanındaki korumalarıyla birlikte yaralı halde bir zırhlı araçla Sana’dan çıktığını ifade ediyor.

Çıkışına kabileler yardım etti

Askeri kaynakların verdiği bilgiye göre, Tarık Muhammed Salih, Husilerin saldırısından kaçtıktan sonra Sana’nın güneyinde kendisine bağlı bir askerin evinde 2 gün kaldı ve bu süre içerisinde müttefik kabilelerle iletişim kurarak kabilelerin yardımıyla başkentin güneyindeki Holan kentine ulaştı.

Eski Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in müttefik kabilelerinden biri olan Holan kentindeki bir kabile lideri Şeyh Muhammed el-Gadir’in yardımlarıyla dağlık bir bölgeye ulaşan Salih, yine askeri kaynakların bildirdiğine göre, buradan dağlık yollardan yürüyerek güvenli olan Sarvah kentine gitti.

Yemen dışında bulunan Tarık Muhammed Salih’in kardeşi Yahya Salih, Facebook’taki sayfasında, kardeşinin güvenli bir yerde tedavi gördüğünü ifade ederek, yaralandığını doğrulamıştı.

Salih’e yakın kaynaklar, Tarık Muhammed Salih’in gerçekleştirdiği taziye ziyaretinde, aralarında kabile şeyhlerinden Ali Bin Said Maili, Darbe hükümetinin eski Petrol Bakanı Şeyh Ziyab Bin Maili ve çok sayıda üst düzey yetkili ve kabile şeyhi de katıldı.

Tarık Muhammed Salih, eski Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih döneminde, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanlığı görevinde bulunuyordu. Kasım 2012’de Ali Abdullah Salih’in ‘Körfez girişimi anlaşması’ ile Cumhurbaşkanlığı görevine gelen Abdu Rabbu Mansur Hadi, Tarık Muhammed Salih’i görevinden alarak, Hadramut’ta küçük bir askeri birliğin komutanlığına tayin etmişti.

Gözlemciler, Tarık Muhammed Salih’in taziye ziyaretinde görüntülenmesi ve çeşitli görüşmeler gerçekleştirmesini, yeniden kuvvet toplayarak Husilere karşı savaşa katılma hazırlığında olduğu şeklinde yorumluyor.