Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ali Salih’in avukatı: Hizbullah ve İran milisleri Yemen’e pikaplarla sızdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’in eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in avukatı Muhammed Mesuri, Katar’ı, Husi liderlerin hedef alınmasını engellemek için askeri bilgiler sızdırarak işbirliği yapmakla suçladı. Avukat Mesuri, ‘Twitter’ üzerinden yaptığı açıklamada, İran ve Hizbullah’tan gelen uzmanların Husiler’e lojistik ve teknik destek verdiği, füze kaçakçılığı ve siyasi kararlarda etkili olduklarını belirtti. Mesuri, açıklamasında, İran ve Hizbullah milislerinin Yemen’e pikap tipi araçlar ile gizli bir şekilde sızdıklarını belirtti.

Yabancı askeri uzmanların Yemen’e girmesi konusunda Mesuri, “Sana Havaalanı kapatıldıktan sonra kardeş ülke Yemen’e pikaplar ile haftalık olarak et ve balık götürüyorlar. Bu araçlarda, Husi komutanlar tarafından izin verilen, çok sayıda İranlı ve Lübnanlı uzmanlar ve eğitmenler Yemen’e girebiliyorlar, gerekli ekipmanları götürebiliyorlar” dedi.

Saldırılardan kurtulduktan sonra gruptan ayrılan Salih’in avukatı, İranlıların Husileri eğitmesi için özel kamplar ve füze gücünün geliştirilmesi için çalışmak üzere gizli karargahlar kurulduğunu belirterek, İran’dan kara, hava ve deniz yoluyla getirilen füze parçalarının Yemen’de topladığını belirtti.

İran’ın siyasi etkisi hakkında Kuveyt’teki görüşmelere dikkat çeken Mesuri, görüşmelerde temsilcilerin herhangi bir temas kurmadan karara vardıklarını, ancak Husi heyetine başkanlık eden Muhammed Abdusselam’ın Tahran’a gittiğini, karar Tahran tarafından verildiği için görüşmelerin engellendiğini söyledi.

İran’ın Yemen’e girişinin başlangıcı ile ilgili olarak Mesuri, “Sana Havaalanı’nda Devrim Muhafızları’nın uçuşlar yaptığını kendi gözlerimle gördüm. Kamuflaj olmak için Yemen ordusuna ait üniformalar giyiyorlardı. Bazılarına Yemenli pasaportu verildi” ifadelerini kullandı.

İran’ın gönderdiği Lübnanlı bir eğitmenin ismini açıklayan avukat, “Ebu Basil… Batı bölgesindeki gençlerden oluşturulan özel ekipleri eğitiyor. Bu ekiplere çaylaklar deniyor. Lübnanlı ve İranlı eğitmenler çöl bölgesinden kara veya hava yoluyla bölgeye getiriliyorlar” şeklinde konuştu.