Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Alkol 7 çeşit kansere neden oluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yapılan son araştırmalarda, alkol kullanımının insan vücudunda zararlı kimyasallar üreterek DNA ve kök hücrelere zarar verdiğini ayrıca kanser riskini de artırabildiğini ortaya koydu. Araştırmada, alkol tüketimiyle yedi ayrı kanser türü arasında güçlü bir bağ olduğunu vurgulandı.

İngiliz bilim adamları, fareler üzerinde yapılan laboratuvar analizlerinde kromozomları ve asetaldehitin neden olduğu genetik hasarı incelediler. Asetaldehit, alkolün sindirim sistemindeki süreçte parçalanarak dönüştüğü zehirli maddedir.

Alkol, DNA ve kök hücrelerinde kalıcı hasara neden oluyor

Nature dergisinde yayınlanan son araştırmada görev alan Moleküler Biyoloji Tıbbi Araştırma Konseyi üyesi Profesör Ketan Patel ve ekibi farelere inceltilmiş alkol vererek, alkolün DNA üzerindeki etkilerini araştırdı.

Bulgular, alkol tüketiminin meme kanseri ve bağırsak kanseri başta olmak üzere yedi çeşit kanser olasılığını arttırdığını ayrıca vücudun alkolden kaynaklanan hasara direnmeye çalıştığını ortaya koydu.

Patel, “Bazı kanserler, kök hücre DNA’sındaki bir hasardan kaynaklanmaktadır. Bazı hasarlar tesadüfen meydana gelir. Bulgularımız, alkol alımının bu hasarı artırabileceği yönünde oldu. Zarar gören kök hücreler kanser hücrelerine yol açabildiğinde tehlikeli” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) alkolü, kansere neden olan ilk kategori içinde sınıflandırdı.

2011 yılında yayınlanan bir araştırmada, İngiltere’deki kanser hastalarının yüzde 4’ünün (12 bin 400 vaka) alkol nedeniyle bu hastalığa yakalandıklarını ortaya koydu.