Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Alman devi Siemens’ten Rusya kararı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Alman sanayi devi Siemens, Rusya’daki elektrik santralleri için üretilen 4 gaz türbininin yasadışı yollarla Kırım’a götürüldüğünün anlaşılmasından sonra Rusya’da devlet kontrolündeki müşterilere, güç ekipmanları teslimatının durdurulacağını açıkladı.

Siemens yaptığı açıklamada, Rus şirketleriyle kurduğu ‘Interautomatika’ adlı ortak girişimde, azınlık hisselerini satma ve termik santrallere ekipman tedariğine son verdiğini belirtti.

Alman şirketi, mevcut sözleşmeler çerçevesinde Rusya’daki devlet kontrolündeki termik santrallere ekipman teslimini hemen durduracağını ilave etti.
Bu ülkedeki her türlü ticari anlaşmayı görevlileri aracılığıyla takip edeceğini de belirtti.

Siemens iki hafta önce güvenilir kaynaklardan birtakım bilgilere ulaştığını bildirmişti. Bu bilgiler Rusya’nın güneyindeki Taman’a yasal şekilde teslim edilen dört gaz türbininin en az ikisinin Kırım’da olduğunu içermekteydi. Alman şirket, diğer türbinlerin yerinde olup olmadığından emin olamadığını belirtti.

Sanayi devi tarafından yapılan açıklamada, Rusya’nın güney kesimindeki Taman adlı bölgede sürdürülen bir projede kullanılmak üzere sattıkları dört adet gaz tribününün, 2016 yılının yaz mevsiminde teslim edildiği, bu ürünlerin yapılan sözleşmeyle uyuşmayan bir şekilde yerinin Rusya tarafından değiştirildiği, kanun dışı olarak Kırım’a taşındığını söyledi.

Alman Şirket, türbinleri teslim alan firma ve yetkilileri hakkında yasal yollara başvurulacağını ve bahsi geçen gaz tribünlerinin sözleşmede belirtilen teslimat yerine geri götürülmesi gerektiğini bildirdi.

Rusya, 2014 yılında AB’nin yaptırımlarına boyun eğen Ukrayna’nın Kırım yarımadasını kendi topraklarına kattı.

Türbinlerin Kırım’a taşındığı ortaya çıktığında Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in sözcüsü Steffen Seibert, “sınırı geçerek Kırım’a taşıma, verilen sözlere ters düşmekte ve kesinlikle kabul edilebilir bir durum değil” dedi.