Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Alman gazetecinin İslam tutkusu kutsal topraklara götürdü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Alman televizyon sunucusu ve MTV’den Mekke’ye adlı kitabın yazarı Kristiane Backer, bu sene hac vazifesini Suudi Arabistan Enformasyon Bakanlığı’nın misafiri olarak yerine getirdi.

Backer, İslam kültürüne ve sanatına ilgisinin kendisine Mekke yolunu açtığını ifade ederken, Hac yolculuğunun İslam kültürü ve medeniyetinin yanı sıra okullarda öğretilen İslam edebiyatının etkisinin ortaya çıkmasına yardımcı olduğunu belirtti. Backer ayrıca, ibadet esnasında gördüğü manzaranın eşsiz olduğunu dile getirirken Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in milyonlarca hacı adaylarına yönelik verdiği hizmete övgüde bulundu.

1995’te İslam’ı kabul etmesiyle yeni bir hayata atıldığını ifade eden Backer, yıllar boyu İslam’ı tanımak için çalışmalarda bulunduğunu belirterek, bu çalışmaların modern sanatı anlamada önayak olduğunu söyledi.

2001’de Umre vazifesini yerine getirdikten sonra ilk kez 2006’da Hac vazifesini de yerine getiren Backer, daha sonra ‘From MTV to Mecca: İslam’ın hayatını nasıl etkiledi’ adlı kitabını yazdı.

12 yılın ardından tekrar Hac vazifesini yerine getirmek için kutsal topraklara giden Backer, şu anki durumun 2006 yılına kıyasla çok daha farklı olduğunu belirterek, hizmete sunulan modern tesis, köprüler ve yollarla Hacı adaylarına sunulan hizmet kalitesinin artırıldığını ifade etti.

Yıllar sonra yeniden Kabe’yi gören Backer “Bu anlatılamaz ve kelimelerin yetersiz kaldığı bir durum. Kabe’yi görüp tüm dünyanın yönelip namaz kıldığı Allah’ın evinin önünde durduğumda büyük bir tevazu hissettim. Dünyanın her yerinden gelen insanlar, ırk, dil ya da milliyet fark etmeden Kabe’yi tavaf ediyorlar” diye konuştu. Hac işleri için içtenlikle çalışan Suudi gençlere duyduğu hayranlığı dile getiren Backer, Hacıların taşınmasındaki lojistik hizmetler hakkında övgüyle bahsetti.