Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Alman gazetesi: DEAŞ 11 bin boş Suriye pasaportu ele geçirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Alman gazetesi Bild am Sonntag’ın bugün aktardığı bilgilere göre, Berlin yetkilileri DEAŞ’ın 11 binin üzerinde boş Suriye pasaportu ele geçirdiğini ve militanları için bunları kullanabileceğini aktardı.

Federal Polis ve İçişleri Bakanlığı’nın gizli belgelerini aktaran gazete, araştırmacıların Suriye rejimi makamları tarafından basılan boş pasaport numaralarının bir listesini hazırladıklarını ve bu pasaportların kişisel bilgilerle doldurulabilecek orijinal belgeler olduğunu bildirdi.

18 bin pasaport çalındı

Alman güvenlik yetkilileri, Suriye hükümet karargahından, DEAŞ haricinde diğer muhalif gruplara mensup olan binlerce kişi tarafından 18 bin pasaport çalındığını açıkladı.

Federal Polis Sözcüsü, mülteci statüsüyle ilgili gelişmeler sebebiyle, terör örgütlerinin, Avrupa ve Almanya’da potansiyel saldırganları veya destekçileri ortaya çıkarmak için bu fırsattan yararlandığını dile getirdi.

Sözcü, Kasım 2015’te 130 kişinin ölümüne neden olan Paris saldırılarının ardındaki terörist grup militanlarının sahte Suriye pasaportu taşıdıklarını söyledi. Sözcü, “Değiştirilmiş ya da sahte pasaportlar, genellikle terörist saldırılar için yasadışı yollarla girmek için kullanılır” dedi.

Bild M. Sontag tarafından paylaşılan belgelere göre, 2016’da Alman göçmenlik makamları tarafından kontrol edilen 8 bin 625 pasaportun sahte olduğu tespit edildi.

Ancak belgeler, bu pasaportların mültecilere nasıl ulaştığına dair herhangi bir bilgi içermiyor.