Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Alman kadına terör gözaltısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya’da biyolojik silahla terör saldırısı planladığından şüphelenilen ve 16 Haziran’da gözaltına alınan 29 yaşındaki Tunuslu Seyfullah H’nin eşi 42 yaşındaki Alman vatandaşı Yasmin gözaltına alındı.

Yardım ettiği gerekçesiyle gözaltı

Almanya Federal Savcılığı Terörle Mücadele Bürosu, yayınladığı açıklamada, Yasmin’in saldırı hazırlığındaki eşi Seyfullah H’ye yardım ettiği gerekçesiyle gözaltına alındığını duyurdu.

Seyfullah H. castor bitkisinin çekirdeğinden elde edilen ve zehirli madde olarak bilinen reçineden ‘biyolojik silah’ üretme suçlaması ile 20 Haziran’dan bu yana tutuklu bulunuyor.

Alman polisi, çiftin Köln’de bulunan evinde yaptığı aramada, 3 binden fazla reçine tableti, 84 miligram reçine tozu ve 950 gram havai fişek tozunun yanı sıra iki şişe yanıcı madde, tellere bağlanmış ampuller ve 240 adet demir bilye buldu.

Hesaplarına el konuldu

Savcılık tarafından yapılan açıklamada, Yasmin’in patlayıcı madde satın almak üzere Polonya’ya giden eşi Seyfullah’a yardım ettiği belirtildi. Ayrıca reçine tabletleri ve zehirin etkilerini test etmek için küçük bir maymun satın alan çiftin, internet üzerinden yaptıkları bu alışverişlerde kullandıkları banka hesaplarına da el konuldu.

DEAŞ’a katılma girişimi

Açıklamada, Radikal İslamcılarla temas halinde olan Seyfullah H’nin DEAŞ örgütüne katılmak için 2017’de iki kez Türkiye üzerinden Suriye’ye gitme teşebbüsünde bulunduğu belirtildi. Savcılık, ayrıca Yasmin’in eşinin DEAŞ’a katılabilmesi için İstanbul’a iki kez bilet rezervasyonu yaptırdığını açıkladı.