Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Alman lider Suriye konusunda uyardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya’daki Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Christian Lindner, ABD Başkanı Donald Trump’ın saldırı tehdidinden sonra Suriye’deki savaşın şiddetlenmesi konusunda uyardı.

“Trump’ın askeri tehditleri konusunda çok endişeliyiz”

Lindner, dün yaptığı açıklamada, partisinin Suriye’deki kimyasal saldırılar karşısında ‘endişeli’ olduğunu dile getirdi. Geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen askeri operasyonların çözüm konusunda başarısız olduğunu belirten Linder, “Trump’ın askeri tehditleri konusunda çok endişeliyiz” dedi.

Öte yandan Alman Hristiyan Demokratların Dış Politika Sözcüsü Jürgen Hardt, Suriye hükümeti ve müttefiki Rusya’yı, Suriye’nin Duma kentinde gerçekleştirilen kimyasal saldırılar ile insan haklarına karşı ciddi suç işlemekle suçladı.

Hardt, Alman gazetesi Rhein-Neckar Zeitung’a dün verdiği demeçte, “Bana göre, bugün Doğu Guta’da gerçekleşenler etnik temizlikle benzerdir” dedi. Ayrıca Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed’in Rus koruması altında kimyasal silahların bir kısmını gizlemeyi başardığını söyledi.

“Askeri tırmanma sürdürülebilir bir çözüm değil” diyen Hardt, bütün çabaların siyasi bir barış süreci kurmak için yapılması gerektiğini vurguladı.

“Kimyasal silahların tekrar tekrar kullanılması çok üzücü”

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Salı günü yaptığı açıklamada, Suriye’de kimyasal silahların tekrar kullanıldığı hakkında şüphelerin olduğunu söyledi. Merkel, Berlin’de Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile düzenlediği basın toplantısında, “Kimyasal silahların kullanıldığına dair kanıtların çok açık ve net olduğunu düşünüyorum. Bunca uluslararası kınamadan sonra kimyasal silahların tekrar tekrar kullanılması çok üzücü” dedi.