Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Alman mahkemesi ‘Şeriat Polislerinin’ beraat kararını iptal etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya’da Federal Yargıtay, üzerinde ‘Şeriat Polisi’ yazan turuncu yeleklerle Wuppertal sokaklarında devriye gezen 7 kişi hakkında verilen beraat kararını bozdu.

Fransız Haber Ajansının (AFP) göre ülkenin en yüksek adli makamı olan Federal Almanya Mahkemesi dün 2016’da Şeriat polisliği yapan 7 sanık aleyhine verilen beraat kararını bozarak yeniden yargılama talep etti. Federal Mahkeme, Kasım 2016’da beraat kararı veren Wuppertal Mahkemesi’nin sanıkların üzerinde İngilizce olarak “Shariah Police” yazan turuncu yeleklerin üniforma yasağını ihlal edip etmediğine dair hukuki açıdan hatalı bir değerlendirme yapmasını gösterdi.

Almanya’da Müslümanların yoğun yaşadığı Wuppertal kentinde 7 kişi, Eylül 2014’de üzerinde “Şeriat Polisi” yazan turuncu yeleklerle gece devriyesine çıkıp genç Müslümanları alkol kullanmamaları, bar ve oyun otomatlarından uzak durmaları konusunda uyarmıştı. Kendini ahlak polisi ilan eden bu kişiler Almaya çapında büyük öfkeye yol açmıştı.

Alman kanunları, Nazi destekçilerinin mitinglerini bastırmak için üniforma giyme hakkını kısıtlıyor. 2016’da düzenlenen mahkeme, sanıklar tarafından giyilen üniformaların korkutucu olmadığına karar verdi. Ancak bu karara yapılan itiraz üzerine dava federal mahkemeye taşındı. Davaya “Şeriat Polisliği” girişimine, en radikal vaiz olarak bilinen Sven Lau başkanlık etti. Mahkeme, sanıkları, radikal kişileri Suriye’de savaşmak için yönlendirmekle suçlayarak beş buçuk yıl hapse mahkûm etti.