Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanlar otomobillerde otomatik sürücüye hazır değil | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İnsanlar günümüzde kendini modern teknolojiye hazır hissetmiyor. Modern teknoloji, insanlar kendisine güvenene kadar biraz daha beklemek zorunda gibi görünüyor. Çünkü birçok Alman bugün canlarını sürücüsüz araçlara teslim etmeyi reddetmekte.

Ünlü danışmanlık şirketi ‘Ernst & Young’ yaptığı yeni bir anketin ardından bu sonuca vardı. Katılımcıların yüzde 30’u kendilerini bilgisayarın sürdüğü bir arabada otururken düşünemediklerini söyledi. Bunun yanında yüzde 21’i ise kendiliğinden yürüyen bir araçta olma ihtimalinin düşük olduğunu belirtti.

Katılımcıların yüzde 5’i görüşlerini dile getirmekten çekinirken, yüzde 26’sı bu tür araçlara binmeye kesinlikle hazır olduklarını söyledi. Öte yandan katılımcıların yüzde 14’ünü oluşturan kesim ise elektronik bir cihazla yönlendirilen arabaları ‘belki’ kullanabileceklerini ifade etti.

Almanlar, yüzde 13’ü hala kendi kendine çalışan otomobil olarak adlandırılan bu ‘dik başlı ata’ binmek konusunda korkmakta ısrar ederken, yüzde 30’u bu soruya evet cevabını verdi. Gençler ve erkeklerin, söz konusu arabaları tercih etme konusunda kadınlardan ve yaşlılardan daha cesur oldukları görülmekte.

Ernst & Young uzmanlarından Peter Voss, otomobilin sürücüsüz hareket etmesinde insanların güvenliği, ancak otomatik sürüş cihazının otomobili kullanmada insandan daha üstün olduğunu kanıtlarsa, güçleneceğini ve ardından insanların üçte biri otomatik sürücüyü kabul edeceğini ve ileriki zamanda üçte bir oranda insan otomatik sürücüle canlarını emanet edebileceklerini belirtti.

Voss, Ernst & Young’un otomatik sürücülü araçlar hakkında benzer bir araştırma yaptığına dikkat çekerek, Almanların güvensizliğinin o ankette daha yüksek olduğunu belirtti. 2013’te yapılan ankette Almanların çoğunluğu sürüş keyfini kaybetmekten korkuyorlardı.
[contact-form][contact-field label=”İsim” type=”name” required=”true” /][contact-field label=”E-posta” type=”email” required=”true” /][contact-field label=”İnternet sitesi” type=”url” /][contact-field label=”Mesaj” type=”textarea” /][/contact-form]