Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya: Aşırılık yanlılarının yabancılara saldırı planları ortaya çıkarıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya’nın Saksonya ve Bavyera eyaletlerinden çok sayıda güvenlik görevlisinin katılımıyla Chemnitz şehrinde düzenlenen operasyonda terör örgütü kurdukları, bombalama ve suikast hazırlığı yaptıkları gerekçesiyle 6 kişi tutuklandı.

Federal Savcılık tarafından pazartesi günü yaptığı açıklamada 100 polis memurunun ve güvenlik personelinin Saksonya eyaletinde gerçekleştirilen ev baskınlarına katıldığı bildirildi. Savcılık, Anayasayı Koruma Dairesi (Kamu Güvenliği Dairesi) tarafından aşırı sağcı olarak sınıflandırılan 6 kişiyi Christian K. liderliğinde çalışmakla suçluyor.

Söz konusu kişiler arasında 14 Eylül’den bu yana soruşturması devam eden ve güvenlik durumunu tehlikeye atmakla suçlananlar hâlihazırda hapiste. Sersemletici el bombaları ve elektrikli coplarla silahlanan diğer 5 kişinin de 14 Eylül’de yabancılara ve mültecilere yönelik şiddet eylemlerine katıldığı bildirildi.

Grup, söz konusu dönemde Iraklı bir mülteciye saldırarak kafasına bir şişe ile vurmuştu. İnternette yayınlanan bir videoda, söz konuşu kişilerin Chemnitz sokaklarında Nazi sloganları atarak yabancılara saldırdıkları görüntülenmişti.

Savcılık altı davalının Saksonya’daki “Nasyonal Sosyalizm” ve “Neo-Nazizm” gibi gruplara üye olduğuna ve lider olarak kabul edildiklerine dikkat çekti. Sanıklar, yabancılara, mültecilere ve farklı fikirde olanlara karşı aşırılıkçı eylemleriyle tanınıyor. Gözaltına alınan altı kişi, pazartesi günü soruşturmayı yürüten hakim önüne çıkarıldı.

Alman Haber Ajansı (DPA), söz konusu kişilerin operasyonlarını yürütmek üzere silah almaya çalıştıklarını belirtirken, 3 Ekim’deki Alman Birlik Günü’nde kutlama yapanlara yönelik de saldırı planladıklarını aktardı.

Geçen yıl Dresden’de düzenlenen Alman Birlik Günü kutlamaları, Naziler tarafından bir mescidin bombalanmasına ve aşırılık yanlısı sağcı radikallerin geniş çaplı şiddet eylemlerine tanık olmuştu. Başbakan Angela Merkel ve Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, tören konuşmasının yapıldığı Saksonya Dresden Devlet Operası’nın ünlü opera binası Semperoper’in ve duanın yapıldığı Frauenkirche Kilisesi’nin önünde “Merkel gitsin”, “Merkel istifa etmeli”, “Merkel’in diktatörlüğüne hayır”, “Halk düşmanları” ve benzeri sloganlar atan aşırılık yanlısı şahısların eleştirilerine maruz kalmışlardı.

Anayasayı Koruma Dairesi (Kamu Güvenliği Dairesi), Avrupa’da İslamcılığına Karşı Olan Avrupalı Vatandaşlar ve aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi ile Neo-Nazizm ve Nasyonal Sosyalizm yanlıları arasında bir ittifak kurulduğunu öne sürmüştü. Bu gruplar, Dresden’i Almanya’nın en büyük İslam ve yabancı karşıtı eylemlerin gerçekleştiği bir yere dönüştürmeye çalışan büyük bir seçmen kitlesi tarafından destekleniyor.

Saksonya İçişleri Bakanı Roland Wöller yaptığı açıklamada “6 kişinin tutuklanması, polislerin, sağcı veya solcu terörist yapılanmaların ortaya çıkarılması ve bu tür yapılanmalara son verilmesi hususundaki hazırlıklarının ve istekliliklerinin delilidir” dedi. Wöller, açıklamasının devamında yabancılara, mültecilere, politikacılara, çalışanlara ve polise saldırmayı planlayan kişilerin hukukun karşısına çıkarılacaklarını söyledi.

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Revolution Chemnitz adlı aşırı sağcı terör örgütünü kurmakla suçlanan 6 kişinin gözaltına alınmasının ardından ülkesinin genel olarak büyük bir terör tehdidiyle karşı karşıya kalmaya devam ettiği hususunda uyardı. Seehofer, pazartesi günü Bavyera’daki Hıristiyan Sosyal Birliği toplantısının oturum aralarında yaptığı konuşmada “Almanya’da terörizm tehdidi halen yüksek. Bu da her an herhangi bir saldırının gerçekleşebileceği anlamına geliyor” ifadesini kullandı.

Almanya’da genel olarak suç oranının azalmasının sevindirici bir haber olduğuna değinen Seehofer, ülkede terörist tehdidinin endişe konusu olduğunu belirtti ve “Aylardır Almanya’da yüksek düzeyde bir terör tehdidi var” dedi.

Tutuklamalara ilişkin övgüde bulunan Seehofer açıklamasının sonunda şunları söyledi:

“Bu, herhangi bir radikal veya aşırılık yanlısı biri için hoşgörümüzün olmadığına dair temel prensibimizin bir başarısıdır. Yargının ve polisin çok sıkı bir şekilde çalıştığı doğrudur.”