Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya, Bin Ladin’in kişisel korumasına ayda bin 168 euro yardımda bulunuyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Alman yetkililer, Usame Bin Ladin’in bir dönem korumalığını yapan Tunuslu Sami A.’ya aylık bin 168 euroluk sosyal yardımda bulunduklarını itiraf etti.

Sağ popülist Almanya için Alternatif Partisi’nin (AfD) Kuzey Ren Vestfalya hükümetine verdiği bir soru önergesini yanıtlayan eyalet hükümeti sözcüsü, Sami A.’nın sınır dışı edilmesinin imkansız olduğunu ve mülteci statüsü nedeniyle aylık maaş bağlandığını doğruladı.

İşkence korkusuyla Tunus’a geri gönderilmedi

Alman medyasında yer alan habere göre, Sami A. olarak bilinen koruma ‘tehlikeli bir unsur olarak nitelendirilmesine rağmen, işkence göreceği gerekçesiyle vatandaşı olduğu Tunus’a geri gönderilmedi.

Yine aynı haberde, eşi ve 4 çocuğu ile birlikte ülkenin batısındaki Bochum kentinde yaşayan Sami A.ya Almanya tarafından ayda 1168 euroluk sosyal yardımda bulunulduğu belirtilirken, onu almaya istekli başka bir ülke olmadığı için Almanya’da süresiz olarak kalacak gibi göründüğü ifade edildi.

2005 yılında Almanya’da oturma izni uzatılmayan, 2006 yılında ise hakkında sınır dışı edilmesi kararı çıkarılan Sami A. (42), sınır dışı kararına karşı çok sayıda dava açtı.

Mahkeme, sınır dışı kararını kaldırdı

Münster’deki bir mahkeme, ‘çok tehlikeli bir unsur ve kamu güvenliğini tehdit ediyor’ gerekçesiyle Almanya’ya iltica isteğini reddederken, son olarak 2017 yılı Nisan ayında vatandaşı olduğu Tunus’a geri gönderilmesi durumunda işkence göreceği gerekçesiyle Yüksel İdari Mahkeme’nin hakkındaki sınır dışı kararı kaldırdı.

Sami A, 1997’de öğrenci olarak Almanya’ya geldi. Ardından, bir terör kampında eğitim almak üzere Afganistan’a gitti. Daha sonra, El Kaide lideri ve ABD’de meydana gelen 11 Eylül saldırılarının beyni olan Usame Bin Ladin’in bir süre kişisel koruması oldu.

Yaşadığı kentte her gün karakola gidip imza atması gereken Sami A.’ya ve karısına 194’er Euro, dört çocuğuna da yaşlarına göre 133 ila 157 Euro arasında olmak üzere toplam 1168 Euro maaş veriliyor. Sami A.’nın ev, ısınma ve giyecek yardımı gibi başka sosyal yardım olanaklarından da yararlandığı öne sürüldü.