Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya, çocuklara yönelik terör propagandasından endişeli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya Federal Emniyet Teşkilatı’nın (BKA) tahminlerine göre radikal terör örgütleri, internet aracılığıyla çocuk militan devşirme adımlarına hız verdi. Konuya ilişkin olarak Almanya Resmi Haber Ajansı’na (DPA) açıklama yapan BKA Resmi Sözcüsü, terör örgütlerinin internet aracılığıyla yaptıkları propagandaların hedefine ulaşma açısından giderek daha fazla başarılı olmaya başladıklarını söyledi.

Başta Facebook ve Twitter olmak üzere sosyal medya platformları ile Telegram ve Whatsapp gibi mesaj uygulamalarının internetteki terör propagandasının yayılmasını kolaylaştırdığına dikkat çeken Sözcü, terör gruplarının çocuk militan kazanma propagandasının ise diğer konulardakilerden farklılık gösterdiğini vurguladı.

Almanya’daki eyaletlerin içişleri bakanları tarafından düzenlenen yıllık kongrede de başta gençlerin kullandığı internet uygulamalarıyla yapılan çocuklara yönelik propaganda olmak üzere terör örgütlerinin internet aracılığıyla gerçekleştirdiği propagandanın güçlendiği uyarısı yapılmıştı. Kongre’de ayrıca Almanya’daki radikal eğilimli kadınların Müslüman gençlerle yaptığı derslere de dikkat çekilmişti.

Almanya Göç İdaresi’ne bağlı Aile Rehberliği Merkezi’ne başvuran bin aile terör örgütlerinden etkilenmesinden korktukları erkek ve kız çocuklarına nasıl muamele edecekleri konusunda yardım talep etti. Merkez, hali hazırda doğrudan doğruya terör örgütlerinden ya da bu örgütlerin internet aracılığıyla yaptığı propagandadan etkilenen gençlere ilişkin bin 600 dosya üzerinde çalışıyor.

Nürnberg kentindeki Göç İdaresi Resmi Sözcüsü, konuya dair yaptığı açıklamada İdare’ye bağlı Aile Rehberliği Merkezi’ne 2016 yılında bin kadar başvuru geldiğini ifade etti. Bild gazetesinde yer alan haberde ise polis tarafından hazırlanan gizli raporlara dayanılarak, bu yaz Rusya’da düzenlenecek 2018 FİFA Dünya Kupası finallerinin terör saldırısı tehlikesi altında olduğu vurgulandı.

Haberde, polis raporunda yer alan tehlikeli oluşumlar listesinin ilk sırasında DEAŞ terör örgütü yer alırken Rusya’da düzenlenecek futbol müsabakaları için en büyük tehdidin ise holigan terörü olacağı vurgulandı.

DEAŞ terör örgütünün Dünya Kupası’nda saldırı düzenlemeye yönelik planlarını yoğunlaştırdığı bilgisi verilen haberde örgütün futbol yıldızları Cristiano Ronaldo, Lionel Messi ve Neymar’a yönelik suikast çağrısı içeren broşürler hazırladığı ifade edildi.

BKA ise Bild tarafından yayınlanan rapora dair herhangi bir açıklamada bulunmadı.