Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya, DEAŞ’a katılan vatandaşlarının çocuklarını bekliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya, DEAŞ terör örgütüne katılmak için Irak ve Suriye’ye giden vatandaşlarının 100’ü aşkın çocuğunun geri dönmesini bekliyor.

Die Welt gazetesinin haberine göre, Yeşiller Partisi’nin parlamentoda yönelttiği sorulara Almanya hükümeti, “Elimizde küçük çocukların toplam sayısının üçte birinin döneceğine dair bilgiler var. Çoğunluğu bebek ve küçük yaştaki çocuklardan oluşmakta” şeklinde yanıt verdi.

Yeşiller Partisi’nden Irene Mihalic, cevabı yetersiz olarak niteledi. Federal hükümetin kesin gerçekler aramak yerine belirsiz bilgilere dayandığını söyledi.

Mihalic, küçük çocukların topluma yeniden entegrasyonunda başarılı olunabilmesi ve ülke çapında bir koruyucu ağın kurulması için acilen güvenilir bilgiye ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Almanya’yı terk edip DEAŞ örgütünün saflarında savaşmak için Suriye ve Irak’a giden 950 kişiden, birçoğunun öldüğü düşünülse de üçte birinin geri döndüğü belirtildi. Almanya, Alman kimliği taşıyan kişilere giriş izni vermekle yükümlüdür.

Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen, eski savaşçıların önemli bir kısmının geri dönmediğini, fakat savaşçıların onların güvenliğini korumaya çalışmaları nedeniyle kadınların, gençlerin ve çocukların geri dönüşlerinin dikkat çekici olduğunu belirtti.