Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya Federal Meclisi seçim sonrası ilk kez toplandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Son seçimlerin ardından yeni Almanya Federal Meclisi iş başı yaptı. Bugün gerçekleştirilen Federal Meclis’in ilk oturumunda Meclis Başkanı ve altı yardımcısı seçilecek.

Oturumda Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble’in, Federal Meclis Başkanı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hıristiyan Demokrat Parti’nin (CDU) bir üyesi olan Schaeuble, ilk kez 1972 seçimleriyle meclis üyesi oldu.

Schaeuble’in CDU’nun oylarının yanı sıra Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD) ve Hür Demokratik Parti (FDP) oylarını da alması bekleniyor. Aşırı sağcı, Almanya için Alternatif Partisi (AfD) ise Schaeuble’in adaylığına karşı oy kullanma kararı aldı.

75 yaşındaki Meclis Başkanı Schwebel, yeni Alman hükümetinde görev almayacak.

Bugünkü oturumda meclis başkanının yanısıra her partiden birer kişi olmak üzere başkanvekilleri de seçilecek. Meclisteki her parti, başkanvekilliği görevini yapma hakkına sahip. Bununla birlikte başkanvekillerinin parti dışından oylar ile seçilmesi de mümkün.

Meclisin bu ilk oturumda, AfD’nin meclis başkanvekilliği için aday gösterdiği Albrecht Glaser’in tüm parti grupları tarafından boykot edilmesi bekleniyor.

İslam’ı “dinden ziyade siyasi bir ideoloji” olarak tanımlayan 75 yaşındaki Glaser, “İslam’ın özgürlüklere saygı duymadığını ve bu nedenle Müslümanlara din özgürlüğü tanınamayacağını” savunarak tepki toplamıştı.

AfD, CDU’nun ardından mecliste en çok koltuk sayısına sahip 3. büyük parti olma özelliğini taşıyor.

Meclis açılış konuşması, 33 yıl ile en uzun süre milletvekilliği yapan FDP’li Hermann Otto Solms tarafından yapıldı.

Şu anki Almanya hükümeti, Meclis Kurucu oturumunda resmen feshedildi.

Merkel ve 14 bakanı, Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’a görevlerinden ayrıldıklarına dair belgeleri teslim edecekler. Ancak, yeni hükümet göreve başlayana kadar yürütme görevlerini yerine getirmeye devam edecekler.

Cumhurbaşkanı Steinmeier, resmi olarak hükümeti kurma görevini CDU Genel Başkanı Angela Merkel’e verirken, Merkel de muhtemel koalisyon ortakları FDP ve Yeşiller ile görüşmelerine başladı.

CDU meclisteki en büyük ikinci parti olmasına rağmen, tek başına iktidar olamıyor. Bu yüzden bir koalisyon hükümetinin kurulması bekleniyor.