Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya İç İstihbaratı: DEAŞ’lıların çocukları yürüyen saatli bomba | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Federal Dairesi (BfV) Başkanı Hans Georg Maassen, hükümetten terör örgütü DEAŞ militanlarının çocuklarının gözlem altında tutulmasını kısıtlayan yasaları gözden geçirmesini talep etti.

Reuters Haber Ajansı’nın haberine göre BfV Başkanı Maassen, “uyuyan hücreler” olarak adlandırdığı militan çocuklarının bir gün Almanya’ya geri dönebileceklerini ve saldırı yapabileceklerini” söyledi.

Hans-Georg Maassen, “Güvenlik görevlilerinin, DEAŞ militanlarının beyni yıkanmış çocuklarıyla beraber Almanya’ya geri dönmelerine karşı hazırlıklı olduklarını” ifade etti. Maassen ancak yakında büyük bir dönüş dalgasının beklenmediğini sözlerine ekledi.

Reuters, “Almanya’dan İslamcı radikal gruplara katılmak için yaklaşık bin kişinin ülkeden ayrıldığını” belirtti. Bunun yanı sıra, Ortadoğu’da DEAŞ’ın çökmesiyle beraber bazı militanların aileleriyle birlikte yurtlarına geri döndüğünü açıkladı.

BfV Başkanı Maassen, şu ana kadar Almanya’dan ayrılan veya Suriye ve Irak’ta doğan yaklaşık 290 çocuğun ülkeye geri döndüğünü söyledi. Maassen, “Birçoğunun hala bölgede olma ihtimali var ya da terör örgütü Afganistan’da DEAŞ’ın halen güçlü olduğu bölgelere götürülmüş olabilir” ifadelerini kullandı.

“DEAŞ’lıların çocukları yürüyen saatli bomba”

Maassen, “DEAŞ kamplarında yetiştirilen muhtemelen 9 yaşında olan çocukların terör saldırılarında kullanılabileceklerini ve Almanya’nın 14 yaş altındaki çocukların izlenmesini kısıtlayan yasaları gözden geçirmesi gerektiğini” söyledi.

Hans-Georg Maassen, “DEAŞ’ın okulları ve anaokullarında yetişen çocukların beyinlerinin yıkandığını görüyoruz. Erken yaşlarda DEAŞ ideolojisine maruz kaldılar ve savaşmayı öğrendiler. Bazen hapishanelere yapılan saldırılarda yer almak zorunda kaldılar, hatta belki de onları öldürdüler” açıklamasında bulundu.

Maassen, “Güvenlik görevlilerinin, bu çocukların daha sonra Almanya’da şiddetli saldırılar düzenleyebileceğine inandıklarını” belirtti. Maassen, “Bu çocukların yürüyen saatli bomba olabileceğini akılda tutmak zorundayız. Bu çocukların geri dönme riskleri var ve onların beyinleri saldırı gerçekleştirmeleri için yıkandı” diye konuştu.

Almanya İş İstihbarat Birimi Başkanı Maassen, bu tür çocukların tehlikeli olabilme ihtimallerinin ilk spesifik tahminini Ekim ayında yapmış ve hükümeti uyarmştı. Nitekim Maassen, çocukların beyinlerinin savaş alanında yıkandığına ve zamanla Almanya için bir tehdit oluşturacaklarına inanıyor.