Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya İçişleri Bakanı göç krizi nedeniyle istifa etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı ve Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Başbakan Angela Merkel ile mülteci politikasında görüş ayrılığı yaşaması nedeniyle her iki görevinden de istifa ettiğini açıkladı.

Alman Bild gazetesi, Seehofer’in lideri olduğu CSU partisinin Münih kentindeki parti yönetim kurulu toplantısında istifa kararını duyurduktan sonra toplantı odasını terk ettiğini bildirdi.

Bavyera eyaletinde faaliyet gösteren Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU), Almanya Başbakanı Angela Merkel’in İçişleri Bakanı ve CSU Partisi Başkanı Seehofer’dan iltica politikasına ilişkin anlaşmazlıkta uzlaşmaya varmak konusunda gelen teklifi reddettiğini bildirdi.

Kaynaklar, Seehofer’in Merkel ile iki saat süren görüşmesi esnasında, geri kabul anlaşması imzalanan Yunanistan ve İspanya gibi diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde kayıtlı olan göçmenlerin, Almanya sınırından kovulmaması konusunda teklifte bulunduğunu dile getirdi.

Merkel ise, söz konusu ülkelerde kayıtlı olan mültecilerin Almanya sınırında yakalandıktan sonra iade edilmesi için Yunanistan ve İspanya ile anlaşmalar imzaladı.