Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya İçişleri Bakanı: Terör saldırıları riski devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, ülkedeki terör saldırıları riskinin devam ettiğini ve mültecilerin içerisine karışan teröristlerin saldırı düzenleyebileceğini söyledi.

Almanya’da polis, salı günü 4 eyalette 8 eve düzenlediği baskınlarda, Essen şehrindeki Noel pazarına saldırı hazırlığında olduğu iddia edilen 20 ila 28 yaşları arasındaki 6 kişiyi gözaltına almıştı. DEAŞ üyesi olmakla suçlanan Suriyeli mülteciler, sorgulanmalarının ardından yeterli delil bulunmadığından ötürü dün akşam serbest bırakılmıştı. Bakan, yaşananların ardından yaptığı açıklamada, güvenlik birimlerinin, terör tehdidinin devam etmesi nedeniyle bu yıl Noel pazarlarında daha sıkı güvenlik önlemleri aldıklarını vurguladı.

Şüphelilerden 4’ünün 2014 Aralık ayında, 2 tanesinin ise 2015 yılı içinde Almanya’ya geldikleri ve hepsinin sığınmacı başvurusu yaptığı kaydedildi.

Savcılık kaynakları, şüpheli şahıslara ‘saldırı hazırlıklarının ilk aşamasındayken” baskın gerçekleştirildiğini ancak ellerinde somut kanıtların bulunmadığını belirtti.

Alman kamu kurumu Hessen Radyosu ve Bild Gazetesi, güvenlik gerekçesiyle gözaltına alınan kişilerin, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletine bağlı Essen’da ki Noel pazarına saldırı hazırlığında olduklarını aktardı. Ancak Frankfurt savcılığı, haberi doğrulamayı veya yalanlamayı reddetti. Essen yerel hükümeti de yapılması planlanan terör saldırıları hakkında somut delillerin bulunduğu haberini yalanladı.

Alman Focus dergisi, dün yayımlanan sayısında 3 şüpheli Suriyelinin, Essen’da gerçekleştirecekleri saldırılar için Limberker Platza Alışveriş Merkezi’ni ve şehrin göbeğinde bulunan Rathaus Galerie Alışveriş Merkezi’ni incelerken görüldüklerini ve güvenlik birimlerince takip edilmeye başlandıklarını yazdı.

Dergiye göre, güvenlik güçleri, Essen şehir merkezinde ki Kennedy Meydanı çevresindeki yerleri keşfeden 3 kişiyi birkaç gün sonra tekrar gördü. Üç şüpheli, Noel pazarı açılacak olan bu meydanda ki çöp bidonlarını fotoğraflıyordu.

Limberker Platz Alışveriş Merkezi, geçtiğimiz Mart ayında da bomba tehdidine karşı, günlerce kapalı tutulmuştu.

Öte yandan savcılık, gözaltına alınan 6 kişinin serbest bırakılma kararı öncesinde yaptığı açıklamada, çok sayıda bilgisayara ve cep telefonuna el konulduğunu ve Arapça’dan Almanca’ya çevrilmelerinin oldukça zaman alacağını belirtti.