Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya, IKBY’deki askeri danışmanlarının sayısını azaltıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dün gece geç saatlerde Irak’ın başkenti Bağdat’tan Erbil’e giden Almanya Savunma Bakanı Ursula Von Der Leyen, ülkesinin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) Alman askeri danışmanlarının sayısını 150’den 100’e düşürmeye karar verdiğini belirtti.

Von Der Leyen, Erbil’in kuzeyindeki Peşmerge güçlerinin üssündeki Alman askeri danışmanlarıyla görüştükten sonra basın toplantısı düzenledi. Ülkesinin Kürt Peşmerge güçleriyle olan işbirliği ve koordinasyonu güçlendirme yoluyla bölge nüfusunu ve güvenliğini savunmak için bölgedeki istikrarı güçlendirme ve güvenliği koruma konusunda istekli olduğu söyledi.

Bölgeyi üçüncü kez ziyaret eden Alman Bakan konuşmalarına şöyle devam etti:

“Peşmerge’nin gücü ve kararlılığıyla, (DEAŞ’ı) hezimete uğratmayı birlikte başardık. Şimdi bu zaferi koruma zamanı. Almanya ile Peşmerge arasındaki işbirliği ve koordinasyon, Irak’taki varlığı giderek sona eren DEAŞ’la mücadele sırasında yaralanan Peşmerge üyelerini tedavi etmek için daha fazla sağlık merkezi ve sağlık birimi açılması yoluyla askeri, lojistik ve sıhhi düzeylerde de devam edecek.”

Almanya, Ağustos 2018’de DEAŞ militanlarıyla mücadelesinin başlamasından bu yana Peşmerge güçlerine önemli askeri ve lojistik destek sağlayan ilk ülkelerden biriydi. Almanya, Peşmerge’yi, omuzda taşınan “Milan” tipi güdümlü tanksavar füzesi ve roketararlar gibi etkili silahlarla donatmıştı. Bu silahların da, savaşların çoğunun Peşmerge lehine sonuçlanmasında önemli bir etkisi vardı.

Diğer Avrupa ülkeleri tarafından Peşmerge’ye sağlanan askeri yardım miktarı ise yaklaşık 65 milyon dolardı.

Alman Bakan, Şubat ayında bölgeyi ziyaret etmiş ve Irak’ta DEAŞ’la savaşın sona ermesinin bölgede istikrarın tam olarak sağlandığı anlamına gelmediğini vurgulamıştı.