Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya, İsrail’in Batı Şeria’da yeni yerleşim yerleri kurma planını kınadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Batı Şeria’da bin 100’ün üzerinde yerleşim birimi inşa eden İsrail’i kınadı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü tarafından cuma günü yapılan açıklamada “İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’da yerleşim yerlerini genişletme kararından endişe duyuyoruz” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada Ortadoğu barış sürecinin geleceği ile ilgili sorunların çözülmeye çalışıldığı bir süreçte tüm tarafların kendine hâkim olması gerektiği belirtilerek tek taraflı atılan adımların gelecekteki müzakereleri daha da zora sokacağı uyarısında bulunuldu.

Sözcülük, kalıcı barışın yalnızca iki devletli müzakere yoluyla elde edilebileceğini ve bunun İsrail’in yanında bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını sağlayacağını vurguladı.

İsrail’de faaliyet gösteren insan hakları örgütü, perşembe günü, Tel Aviv yönetiminin Batı Şeria’da 1.122 yeni yerleşim birimi inşa etmeyi kabul ettiğini duyurmuştu.

İsrail’deki ‘Şimdi Barış’ hareketi 20 yerleşim biriminde sitelerin kurulmaya başlanacağını ayrıca 651 yeni sitenin kurulması için de teklifin sunulduğunu kaydetti. Ancak bu açıklama İsrail Savunma Bakanlığı tarafından doğrulanmadı.

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman salı günü, bu yıl içinde 1.285 yerleşim birim inşasının onaylanmasına yönelik planı duyurmuş, 2 bin 500 site daha kurulması için çalışılacağını kaydetmişti.

Yapılan yorumlar, Batı Şeria’da devam eden yerleşim inşaatlarının Filistin-İsrail çatışmasındaki en tartışmalı konuların başında geldiği yönünde.