Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya, ‘nitelikli’ mültecileri kabul edecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya’daki koalisyon hükümetini oluşturan partiler, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri dışından gelecek nitelikli işçileri cezbetmek için düzenlenen yeni mülteci yasası üzerinde anlaştı.

Koalisyon partilerinin liderleri, AB vatandaşı olmayan nitelikli ve Almanca konuşabilen işçilerin Almanya çalışabilmesinin önünü açan anlaşmayı imzaladı.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Hristiyan Toplum Birliği Partisi lideri ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer ve Sosyal Demokrat Parti’den (SDP) Çalışma Bakanı Hobertos Hael, yasa taslağına imza attı. Söz konusu kanun, şirketlere resmi listelere bakmaksızın ihtiyaç olan birimlere işçi alımı yapmasına izin veriyor.

İmzalanan kanun taslağı, hükümetin şirketler tarafından AB vatandaşı olmayan kişiler yerine Alman vatandaşlarının basit işlerde çalıştırılmasına öncelik verilmesi konusunda şimdiden ısrar etmemesini ön görüyor. Yasaya göre, yabancı üniversite mezunları ve işçiler, Almanca bilmeleri koşuluyla 6 ay içinde iş bulmak için Almanya’da bulunma hakkına sahip olacaklar.

Koalisyon ortakları tarafından imzalanan anlaşma, ayrıca, Almanya’ya gelen AB vatandaşı olmayan yabancıların Almanya’da iş arama süreçlerinde geçimlerini sağlayacak kadar bir paraya sahip olmalarını da şart koşuyor.

Anlaşma, Almanya’da bulunan göçmenlerin iş bulmaları ve Almanca öğrenmeleri halinde iltica başvurusu yapmaktan vazgeçmelerine rağmen Almanya’da kalabilmelerini sağlayan yasada ise değişiklik ön görmedi.