Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya: Taliban ile mücadele sadece silahla olmaz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Afganistan’ın kuzeyindeki Belh vilayetinde bulunan NATO Üssü’nde Alman askerlerini ziyaret etti.

Von der Leyen, Mezar-ı Şerif şehrindeki üssü ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Afganistan’da uzun vadeli bir göreve hazırlandıklarını söyledi.

Afganistan’a yeni gönderilecek Alman askerlerinin Afgan güvenlik güçlerine eğitim ve danışmanlık desteği vereceğini belirten von der Leyen, misyonun süresinin ülkedeki güvenlik durumuna bağlı olduğunu ifade etti.

Von der Leyen, Afganistan’ın güvenlik sorumluluklarını üstlenmeye henüz hazır olmadığını sözlerine ekledi.

Leyen, Taliban’a karşı savaşın tek başına askeri yollarla kazanılamayacağını söyledi.

Von der Leyen Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile görüşmesinden önce yaptığı açıklamada “Siyasi süreçte daha fazla ilerleme görmeyi umuyorum. Bu çok önemli bir süreç.” dedi.

Bakan, bu yılın, yaklaşmakta olan seçimler nedeniyle çok önemli olduğunu, Cumhurbaşkanı Gani’ye Taliban ile barış görüşmeleri yapmalarını teklif etti. Ayrıca, güvenlik güçleri güvenilir olmalı ve vatandaşları korumalıdır ancak bu ülkenin gelişmesi de ilerlemesi de önemlidir, böylece insanlar gelecek hakkında emin ve iyimser olurlar” dedi. Afganistan’daki siyasi çözüm yollarını görüşmek için Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bir konferans düzenlendi. Bölgedeki Alman Özel Elçisi Marcos Boutzel de dahil olmak üzere bir düzineden fazla ülkeden temsilci konferansa katılacak.

Bakanın Afganistan’a yaptığı ziyaretin ikinci gününde Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve Afganistan’daki ABD ve NATO kuvvetlerinin komutanı, General John Nicholson ile siyasi görüşmelere başlaması planlanıyor.

Kritik güvenlik durumu nedeniyle, bakan Kabil’deki NATO karargahına helikopterle iniş yaptı. Von der Leyen, dün Mazar-i Şerif’te Alman birliklerini ziyaret ederek uzun ve zorlu bir göreve hazırlandıklarını, söyledi. Alman parlamentosu (Bundestag), bir yıl boyunca Afganistan’daki Alman birliklerinin misyonunu genişletmek konusunda anlaştı.

Alman ordusunun 16 yıldan uzun süredir misyona katılımı şu anda Afgan güçlerinin eğitimi ile sınırlı. Alman ordusu, 16 yıldan fazla süredir görevde bulunuyor ve şu anda Afgan güçlerinin eğitimiyle ilgileniyor. Afganistan’daki Alman askeri sayısının mevcut 980’den 1.300 askere çıkarılması planlanıyor.