Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya ve Türkiye, ilişkileri düzeltme yolunda | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, bugün, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile doğum yeri olan Almanya’nın Goslar kentinde görüşüyor.

Alman Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre, Gabriel’in, Çavuşoğlu’nu Almanya’ya davet etmesi, iki tarafın da ilişkilerini düzeltme çabalarının bir parçasıdır.

Gabriel-Çavuşoğlu görüşmesinde, Türkiye’de tutuklu bulunan Die Welt Gazetesinin Muhabiri Deniz Yücel’in durumu gibi zor konuların ele alınması bekleniyor.

Deniz Yücel 10 aydır tutuklu

Türkiye’de yaklaşık 10 aydır tutuklu bulunan Deniz Yücel, Ankara-Berlin ilişkilerinin bozulmasının en önemli sebeplerinden biri olarak gösteriliyor. Türkiye Hükümeti, Yücel’i teröre destek ile suçluyor.

Ankara, ayrıca, Berlin’dan, terör örgütü PKK ve Gülen Hareketi’ne baskı kurmasını talep ederken, Gülen Hareketi’ni, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen başarısız darbe girişiminden sorumlu tutuyor.

Gabriel, geçtiğimiz Kasım ayında, Antalya’da, Çavuşoğlu’nu ziyaret etmişti. Gabriel, söz konusu görüşmede yaptığı açıklamada, görüşmenin iki ülke arasındaki konuların ele almak amacıyla gerçekleştirildiğini ifade etmişti.

Uzmanlar, iki bakan arasında, Almanya’nın Goslar kentinde yapılan görüşmede, ikili ilişkilerin düzeltilmesi konusunda olumlu adımlar atılmasını bekliyor.