Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya Türkiye’den askerlerini çekiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Alman Savunma bakanlığı yetkilisi, Pazar günü, kuvvetlerini DEAŞ terör örgütüne karşı uluslararası operasyonu destekleyen Türk Hava Üssü’nden çekmeye başladıklarını bildirdi. Olay, Alman vekillerin Hava Üssü’ne ziyareti ile ilgili Ankara ile çıkan anlaşmazlık sonrasında gelişti.

İki ülke arasındaki anlaşmazlık sonrası İncirlik Üssü’nden kuvvetler çekilmeye başladı, kararı Alman Parlamentosu geçen ay almıştı.

En geç Temmuz sonuna kadar İncirlikten ayrılacak olan Alman Savaş Uçaklarının, Suriye ve Irak’taki DEAŞ terör örgütüne karşı savaşan ABD liderliğindeki koalisyon operasyonlarını desteklemek üzere çalışmalara devam etmesi planlanıyor.

Alman ordusuna ait ikmal uçaklarının Ürdün’deki askeri üsse taşınacağı ve gelecek Ekim ayına kadar da yerleşimlerinin tamamlanacağı bildirildi.

Bakanlık sözcüsü Reuters haber ajansına verdiği demeçte, İncirlik’ten Ürdün Üssü’ne kalkan Alman uçaklarının yakıt tedarikinde uzlaştığını söyledi.

Türk Yetkili’nin söylediğine göre, Alman Savunma Bakanı Brüksel NATO zirvesinde bir araya geldiklerinde, Türk meslektaşına çekilme tarihini söylemiş ve böylece kuvvetlerin çekilmesi işlemi başlamıştı.

Türkiye, amaçlarının ilişkileri iyileştirmek olduğunu söyleyerek üssü ziyaret etmek isteyen Alman Vekillerin isteğini geri çevirmişti.

Almanya, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni bir referanduma gidilmesi ile ilgili siyasi tutumunu eleştirmişti.

Ankara Berlin’i İncirlik hususunda “Nazi Benzeri Yöntemler” kullanmakla itham etmişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumartesi akşamı Recep Tayyip Erdoğan ile ikili görüşmesinde iki NATO ülkesi arasında derin farklar bulunduğunu söyledi.