Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya, vatandaşlarının tepkisi üzerine Erdoğan heykelini kaldırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya yönetimi, ülkenin batısındaki Wiesbaden kentinde bulunan 4 metre uzunluğundaki Recep Tayyip Erdoğan heykelini vatandaşların protestosu üzerine bulunduğu yerden kaldırdı.

Wiesbaden yerel yönetimi tarafından dün, Twitter aracılığıyla yayınladığı açıklamada, heykelin güvenliğinin sağlanamadığı gerekçesiyle kaldırıldığı bildirildi.

Kentte bulunan Erdoğan heykelini protesto eden Alman vatandaşlarına karşı çıkan Erdoğan destekçileri de meydana gelince iki grup arasında sözlü sataşmalar yaşandı.

Wiesbaden emniyet sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, “meydanda gerilim yaşandı ancak herhangi bir olay meydana gelmedi” dedi.

Olay, Erdoğan’ın Almanya’nın başkenti Berlin’e gelecek ay düzenleyeceği resmi ziyaret öncesi yaşanırken, bir kesim Alman vatandaşı ise Erdoğan’ın ziyaretine karşı çıkıyor.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Wiesbaden belediye sözcüsü daha önce heykele dair yaptığı açıklamada, “Heykel, bienal faaliyetleri çerçevesinde bir sanat çalışması olarak dikildi” demişti.

Sözcü, açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Heykelden rahatsız olan bazı vatandaşlardan tepki aldık. Birçok kişi heykelin bienal etkinliği kapsamında dikildiğini bilmiyor. Protesto eylemi başladığında insanlar şok oldu çünkü protestonun heykele yönelik olduğunu kimse tahmin edemedi.”

Wiesbaden Bienali, geçtiğimiz hafta başlamıştı. Etkinliklerin önümüzdeki Pazar gününe kadar sürmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise 28-29 Eylül tarihlerinde Almanya’ya resmi ziyaret gerçekleştirecek.