Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya’da aşırı sağcıların gösterileri devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya’nın Chemnitz kentinde aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisi ile “Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar” (PEGIDA) oluşumunun düzenlediği yürüyüş karşıt protestolar nedeniyle tamamlanamadı.

Chemnitz’de geçen hafta bir Alman’ın öldürülmesinden sonra aşırı sağcıların gösterileri devam ediyor. AfD partisi ile PEGİDA oluşumu, kent merkezinde “sessiz yürüyüş” sloganıyla bir etkinlik düzenledi. Bu yürüyüşe kendi gösterisini iptal eden ve geçen hafta göçmen ve mültecilere saldıran aşırı sağcı “Pro Chemnitz” oluşumu taraftarları da katıldı.

AfD Chemnitz Parti Merkezi’nin bulunduğu Theater Caddesi’nde toplanan göstericiler arasında Thüringen, Saksonya ve Brandenburg eyaletlerinin AfD Partisi’nin eyalet teşkilatlarının başkanları ve PEGİDA’nın kurucusu Lutz Bachmann da katıldı.

Almanya bayrakları taşıyan ve “Merkel gitmeli” sloganları atan aşırı sağcılar, sol grupların yürüyüş güzergahında toplanması sebebiyle 500 metre yürüdükten sonra uzun süre durdu.

Saksonya polisi, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yürüyüş için izin alınan zamanın dolması nedeniyle gösteriyi sonlandırdığını açıkladı. Açıklamada yürüyüş sırasında aşırı sağcılar ile karşıtları arasında yer yer gerginlikler yaşandığı, buna polisin müdahale ettiği kaydedildi.

Alman basınında yer alan haberlerde, yürüyüşün sonlandırmasına tepki gösteren çok sayıda aşırı sağcının daha sonra Karl Marx Anıtı’nın bulunduğu meydana gittiği belirtildi.

Aralarında şiddet yanlısı holiganların da bulunduğu göstericiler “Halk biziz”, “Direniş”, “Yalancı basın” ve “Hainler” şeklinde sloganlar attığı ve gerginliği arttırdığı belirtilen haberlerde polisin buraya yoğun güvenlik güçleri ve TOMA’ları sevk ettiği kaydedildi.

Haberlerde polisin aşırı sağcılara geçen hafta bir Alman’ın öldürüldüğü olay yerine gitmelerine izin vermesiyle grubun dağıldığı ifade edildi.