Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya’da, cami saldırganına 10 yıl hapis | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya mahkemesi, dün, Saksonya eyaletinin Dresden kentinde 2 yıl önce bir camiye el yapımı bombayla saldıran bir kişiyi 10 yıl hapis cezasına çarptırdı.

thelocal.de sitesinin haberine göre, Nino Kohler adlı zanlı, mahkeme oturumunda cami imamı ve ailesinden özür dilerken, kimseyi öldürmeyi amaçlamadığını söyledi.

Almanya’nın Dresden kentinde, 26 Eylül 2016’da, Kohler tarafından düzenlenen bombalı saldırıda, herhangi bir ölüm ya da yaralanma olmazken, Fetih Camii’nin kapı ve pencereleri zarar görmüştü.

Kohler, aynı günün akşamında, Dresden’deki bir kongre merkezine de saldırı düzenlemişti. Merkez, daha önce de ırkçıların Müslümanları protesto eylemine sahne olmuştu.

Mahkeme, Kohler’i İslam karşıtlığıyla da suçlarken, Alman medyasında yer alan haberlerde, Kohler’in kongre merkezinde düzenlenen ırkçı protestoya katılarak, “Tembel Afrikalılar” ve “Suçlu yabancılar” gibi sloganlar attığı aktarıldı.

Almanya’nın doğusundaki Saksonya eyaletinde, 2015 yılında bir milyonu aşkın mültecinin eyalete gelmesinin ardından aşırı sağ ve nefret söylemi yükselişe geçmişti.

Eyaletin güneybatısındaki Chemnitz kentinde, bir Alman vatandaşının bir mülteci tarafından bıçaklanmasının ardından olaylar çıkmış ve yabancı karşıtları caddeleri işgal etmişti.