Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya’da işsizlik ödeneğinden 50 milyon avroluk vurgun | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Berlin/Şarku’l Avsat

Almanya’da suç çetelerinin sahte evraklarla hükümetten 50 milyon avro işsizlik ödeneği aldığı belirtildi.

Almanya’da yayın yapan Rheinische Post gazetesi, suç çetelerinin sahte evraklarla hükümetten 50 milyon avro işsizlik ödeneği aldığını duyurdu.

Kayıp, 50 milyon avro

Gazetenin dünkü haberinde, federal hükümetin bu kapsamda Hür Demokrat Parti’nin (FDP) meclisteki önerisine cevap verdiği belirtildi. Hükümet, “bazı çetelerin sahte evraklarla 50 milyon avroluk kayıp meydana getirdiğini” belirtti.

İlk araştırma 2017 yılında yapıldı

Gazete, çeteler tarafından kullanılan işsizlik ödeneklerinin ilk olarak 2017 yılında araştırıldığını belirtirken, araştırmanın Federal İş Ajansı’nın istihdam merkezleri aracılığıyla yapıldığı belirtildi.

Hükümet, şüpheli vakalarda 4 bin 400 işsizlik ödeneğinin kötüye kullanıldığını açıklarken, gazeteye göre tüm bu vakaların çoğu büyük şehirlerde meydana geldi.

Geçen yılki kayıp 54 milyon avro

Gazete tarafından yayınlanan hükümet raporuna göre, bu vakaların 2017 yılında 119 bin 541 olduğu, 2016 yılında ise 121 bin 464 olarak tespit edildiği ifade edildi.

Federal Çalışma Ajansı geçen yılki toplam kaybı 54 milyon avro olarak hesapladı. Buna ek olarak tüm kayıpların toplamda 100 milyon avroya ulaştığı tahmin ediliyor.