Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya’da kadın mülteciler için bisiklet kursları | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fatin Hiyacane, küçük bir kızken bisiklet sürmeyi nasıl öğrendiğini hala hatırlıyor.

Anne babasının Ürdün’ün küçük bir köyündeki evinin bahçesinde, bir eliyle duvardan destek alıp diğer eliyle bisikletin gidonunu tuttuğunu anlatıyor ve gülerek, ”Duvar hala bazen bana yardımcı oluyor” diyor. 35 yaşındaki Fatin, Almanya’nın doğusundaki Fürstenwald kasabasında bulunan “et-Tarık” adlı Arap kursunda çalışıyor. Bugün, o ve diğer 20 kadın kasabanın trafik eğitim alanında çalışıyor. Diğer gönüllülerle işbirliği içinde, mülteci kadınlara bisiklet sürmeyi öğretecek.

Hazırlık sırasında, yerel Yol Güvenliği Konseyi Başkanı Joerg Rao, “S” şeklindeki virajda sürüş sırasında bisikletçilere rehberlik etmek için alıştırmalar yaptırıyor.

Rao, “Sonuçta virajlı yolda sürüş ve fren testi olacak” diyor.

Konsey Başkanı Rao, Dördüncü sınıfa giden bayan öğrencilerin genellikle bisiklet sürüşlerini test etmek için pratik yaptığı eğitim alanında daha önce başörtülü bir kadın görmediğini söylüyor.

Alman Haber Ajansı DPA’nın haberine göre Fürstenwald’da ilk defa Arap kadınları için kursların yapıldığı belirtildi.

Etkinliği düzenleyen -2015 yılında, mültecilerin büyük bir bölümünün katıldığı Berlin’deki bir bisiklet atölyesinde iken aklına böyle bir fikir gelen- Gabi Muzier, eğitim kılavuzları ve videolar yardımıyla hazırlık yapmış.

Muzier, kendisini heveslendiren bu fikri Hiyacane ile paylaşmış.

Bir defasında kadınlara bisiklet sürmeyi öğretmek için çabalamış. “Bazı yara bereler vardı” diye hatırlıyor.

Kursa katılmayı isteyen yeterli sayıda kadın bulması uzun sürmemiş. Muzier, “Birçok insan kişisel özgürlüğün bir parçası olarak bisiklet sürmeyi keşfediyor” diyor.

Nispeten kırsal olan Fürstenwalde kasabasında, alışveriş yerlerine, okullara veya kreşlere giden yollar uzun.

Gönüllüler arasında yer alan Ayise, “Pek çok Müslüman ülkede kadınlar bisiklet sürmeye teşvik edilmiyor” diyor ve ülkesi Suriye’yi de bu ülkelere dahil ediyor.

Suriye’deki savaştan kaçan ve iki yıldır Fürstenwalde’de yaşayan bir kadın eczacı, Suriye’de bisiklet sürmek için uygun yol olmadığını belirterek “Çoğunlukla, Suriye şehirlerinde bisiklet süremezsiniz” ifadelerini kullandı. Eczacı, yetişkin kadınlar için en zor şeyin dengeyi sağlamak olduğunu söyledi.

Çocuklar koordinasyon sağlamada daha fazla problem yaşarken, yetişkinler iki tekerlek üzerinde dengeyi sağlamakta zorlanıyor.

Öte yandan, bugün hayatında ikinci kez bisiklet süren Susen Yunus “Çocuklarıma okuldan dönerken eşlik etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

45 yaşındaki Suriyeli kadın, Muzier yoluna bir tahta parçası fırlattığında bile eğitim sahasında bisiklet sürebiliyor ve frenlere basarak durabiliyordu.

Fransa sınırı yakınlarındaki Völklingen ve Münih’teki Alman bisiklet sürücüleri derneklerindeki kurslar da dahil olmak üzere mültecilere yönelik bisiklet kursları, Almanya’daki pek çok şehirde halihazırda sunuluyor.
Kurs ayrıca, eğitimi, yolun en önemli kurallarını içeren eğitim kılavuzları ve videolarla da destekliyor. Bunlar kursun internet sitesinden üç farklı dilde – Farsça, Arapça ve Fransızca -indirilebiliyor.

Berlin sınırının yakınındaki Potsdam kentinde de Arap kadınlara bisiklet eğitimi sunan “El Ele” adlı bir kurs var. Kursta Arapça ve Almanca bilen Suriyeli kadın yardımcılar bulunuyor.

Kursun sözcüsü Frauke Hafikost, “Eğitim kursları çok popüler. Bazı kadınlar bisikletlerini satın aldılar” açıklamalarını yaptı.

31 Ocak 2018 tarihi itibariyle, Fürstenwalde kasabasının bulunduğu Almanya’nın Brandenburg eyaletindeki mülteci sığınaklarında 19 bin 188 kişinin yaşadığı söyleniyor.