Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya, Türkiye ile AB üyelik müzakerelerini durdurmak istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya Hükümeti Sözcüsü Steffen Seibert, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye ile AB üyelik müzakerelerinin sona erdirilmesi konusunu, ekim ayında yapılacak AB zirvesinde Avrupalı liderlerle görüşeceğini açıkladı.

Hatırlandığı üzere Sosyal Demokrat Parti lideri Martin Schulz, dün Angela Merkel ile karşı karşıya geldiği televizyon münazarasında “Başbakan olursam Türkiye ile AB üyelik müzakerelerini sona erdiririm” demişti.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de bunu desteklediğini açıkladı. Öyle ki Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü bu konuya ilişkin olarak “Dışişleri Bakanı, Sayın Martin Schulz ile aynı düşünceleri paylaşıyor” dedi.

Türkiye ile AB üyelik müzakerelerinin durdurulması kararı, AB üyesi ülkelerin oybirliği ile alınabiliyor.

Bir sonraki AB zirvesi 19-20 Ekim’de Brüksel’de yapılacak.

Almanya Parlamento seçimlerinin olacağı 24 Eylül tarihinden önce AB zirvesi yapılmayacak.

“Popülizme boyun eğiyorlar”

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye ile AB üyelik müzakerelerinin durdurulması için çalışacağını söylemesinde sonra bugün yaptığı açıklamada Alman siyasetçileri popülizme boyun eğmekle ile suçlayarak “Cumhurbaşkanımızın münazaranın ana konusu olması tesadüf değil” dedi. Sözcü Alman siyasetçilerin “popülizme boyun eğmek” olarak tanımladığı şeyle eleştirdi.

Sözcü “Almanya ve Avrupa’nın temel ve acil sorunlarını yok sayarak Türkiye-Erdoğan’a saldırması, Avrupa’daki ufuk daralmasını yansıtıyor. Türk-Alman ilişkilerini dar bir siyasi ufka kurban eden bu sorunlu atmosferin bitmesini ümit ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin Almanya ve birçok Avrupa ülkeleri ile arasındaki ilişkiler bu yıl dibe vurdu. Bunun sebeplerinden bir tanesi de Türkiye’de nisan ayında yapılan anayasa değişiklik referandumundan önce, Türk yetkililerin ve siyasetçilerin seçim kampanyası çerçevesinde Avrupa’daki şehirlerde konferans yapmalarının engellenmesiydi.

Bir Alman vatandaşı serbest bırakıldı

Almanya Dışişleri Bakanlığından bugün yapılan açıklamada geçen hafta Türkiye’de siyasi sebeplerden ötürü tutuklanan iki Alman vatandaşından bir tanesinin serbest bırakıldığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Tutuklanan iki vatandaştan birinin avukatı, mümessilinin şartsız bir şekilde serbest bırakıldığını bize bildirdi” diyerek bunun Ankara ve Berlin arasındaki gerginliğin arttığı bir ortamda “sevindirici bir haber” olduğunu söyledi.

Ancak Almanya Dışişleri Bakanlığı bu haberin Türk makamlarca doğrulanmasını beklediklerini söyledi. Diğer taraftan Dışişleri Bakanlığı tutuklanan ikinci vatandaş hakkında herhangi bir bilgiye sahip değil.

Berlin’e göre Türkiye’de siyasi sebeplerden ötürü toplam 11 Alman vatandaşı tutuklu bulunuyor.