Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya’da polis bıçaklayan radikal genç kadına 6 yıl hapis verildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya Federal Mahkemesi, bir polisi bıçaklayarak ağır yaralayan 17 yaşındaki Safiye S. hakkında Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletindeki Celle şehrindeki mahkemenin çıkardığı tutuklama kararına itiraz eden Gençleri Savunma Temsilcileri’nin talebini reddetti.

Federal Mahkeme perşembe günü, Fas asıllı Safiye’nin cinayet teşebbüsü, ağır yaralama ve DEAŞ’ın fikirlerini benimseme suçlarından Celle Mahkemesi’nin verdiği 6 yıllık hapis cezasını onayladı. Gençlik Yargılama Yasası’nın uygulanması nedeniyle cezanın ‘hafif’ olduğunu belirtti. Safiye daha önce suçunu itiraf etmiş ve öldürme amacı olmadığını ifade ederek polise verdiği zarardan dolayı özür dilemişti.

Celle Mahkemesi geçen yıl, Safiye’nin arkadaşı 20 yaşındaki Muhammed Hasan K’ya saldırıyı önceden planladığını bildiği gerekçesiyle iki buçuk yıl hapis cezası verdi. Ayrıca Suriye
asıllı Alman vatandaşı olan Muhammed Hasan’ı ‘tehlikeliler’ listesine aldı.

Söz konusu dönemde 15 yaşında olan öğrenci, 26 Şubat’ta Hannover Tren İstasyonu’ndaki bir kontrol sırasında küçük bir bıçak ile 34 yaşındaki polis memurunu bıçakladı. Savcılık yönelttiği suçlamalarda Safiye’nin internet üzerinden DEAŞ üyeleriyle iletişimde bulunduğunu ve saldırıyı nasıl gerçekleştirebileceğini sorduğu bir video kaydını sundu.

Safiye’nin ayrıca 7 yaşındayken radikal bir vaiz olarak bilinen Pierre Vogel’ın da video kayıtlarında görüntüleri olduğu ortaya çıktı. Safiye saldırıdan yaklaşık bir ay önce Suriye’deki DEAŞ bölgelerine gitmek istediği ve annesi tarafından durumun anlaşılması üzerine İstanbul’da yakalanarak geri getirildiği kaydedildi.

Safiye, ailesindeki tek radikal isim değil. Daha önce erkek kardeşi Salih S, Hannover’daki bir alışveriş merkezine Molotof kokteyliyle saldırıda bulunmuştu. Polis yapılan araştırmalarda radikal İslamcılarla bağı olduğunu ortaya çıkarmış ve ardından onu tutuklamıştı. Araştırmalar sırasında Salih’in daha önce birkaç defa Türkiye üzerinden Suriye’ye gitmeye çalıştığı ortaya çıktı.

Safiye’nin Almanya’da “nefret vaizi” olarak bilinen Ebu Walaa tarafından kurulan ve amacı DEAŞ için Suriye ve Irak’a gidecek gönüllüler bulmak olduğu iddia edilen ‘Almanca Konuşan İslamcılar’ derneğinde konuşmacı olduğu ortaya çıktı.