Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya’da şüpheli mültecilerin sayısı dört kat arttı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Köln:Macid el-Hatib/Şarku’l Avsat

Almanya Federal Göç ve Mülteci Dairesi (BAMF), ülkenin iç güvenliği için tehdit oluşturabilecek şüpheli mülteciler hakkında bir rapor yayınladı.

BAMF tarafından Anayasayı Koruma Federal Dairesi’ne (BfV) sunulan rapor, 2017 yılında terörizm ve organize suçlarla ilgili şüpheli mülteci sayısının 10 binden fazla olduğuna dikkati çekiyor.

Rapora göre şüpheli sayısı 10 bin 597’ye ulaştı. Bu veri, şüphelilerin 1 yıl içinde 4 kat artış gösterdiğini ortaya koyuyor.

Bu tür raporlar, Almanya’daki anayasal ve demokratik sisteme karşı eylemlere katılımlarına yer veriyor.

Rapor, 2016 Ekiminden bu yana bilinen bu artışa rağmen güvenlik güçlerinin yeterli önlemleri almamış olmasına vurgu yapıyor.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre BfV’nin raporların doğruluk ve yanlışlığı konusunda kesin bilgiye ulaşacağı bir departmanı da bulunmuyor.

Almanya’daki mülteci sayısı her gün artıyor

BFV Başkanı Hans George Maassen, “şüpheli mülteciler” hakkındaki raporlar için, “Şu an Almanya, mültecilerin arasına sızan teröristler hakkında önemli raporlar hazırladı, yıl başında görülen davaların yüzde 80’nin mahkumiyetle sonuçlanacağı anlamına geliyor” dedi.

Ayrıca Maassen, “Raporların büyük kısmının doğru olduğuna inanarak soruşturma çağrısı yaptığını” ifade etti. BfV’nin bu tarz yüzlerce bildirim aldığını ve sorunun nefret söylemi kullananlar değil gerçekten tehlikeli eylemciler için olduğunu” belirtti.

Raporlarda belirtilen ifadelerin çoğu Almanya’ya gelen DEAŞ’lılar ile ilgili. Ülkelerini terk ederek Almanya’ya terörist operasyon yürütmek için gelen kişiler hakkında 20’ye yakın rapor bulunuyor.

İçişleri Bakanlığı, DEAŞ’lı teröristler aleyhine ve Şam rejimi lideri Beşşar Esed’in savaş suçlarına dair 330 rapor hazırladı.

Tunuslu terörist Enis Amiri, Berlin’de 12 kişinin ölümüne sebep olan bir saldırı düzenlemişti. Yine Suriyeli bir mülteci, 17 Eylül 2017 tarihinde Alman televizyonunda 2. Kanalda yayın Frontal TV’de Alman polisini Amiri hakkında iki kez uyardığını söylemişti. Ancak şüpheli katliamdan haftalar sonra bile sorguya çağrılmamıştı.

Mülteci Muhammed C., 2015 yılının sonbaharında Enis Amiri tehlikesine karşı mülteci merkezinde bulunan sosyal hizmet görevlisini uyarmıştı.

Haziran 2016’da yapılan sorgulamada ise makamları uyardığını belirtip Amiri’nin DEAŞ ile doğrudan olan bağlantılı olduğunu ihbar etmişti.

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Avrupa’ya sığınan yaklaşık 1 milyon Suriyeli mültecinin yaklaşık 180 bin’i Almanya’da yaşıyor.