Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya’da terörle mücadele sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Berlin yönetiminin terörle mücadelesi sürüyor. Son açıklama Almanya İçişleri Bakanı Thomas De Maiziere’den geldi. Meiziere, Almanya’daki camilerden teröre karşı işbirliğini artırma çağrısında bulundu. Pazartesi akşamı Hristiyan Demokrat Parti tarafından düzenlenen seminerde konuşan bakan, cami görevlilerinin aşırılık yanlısı kişileri tespit etmeye yardımcı olabileceğini söyledi.

Berlin’de düzenlenen ve terör uzmanı Peter Neumann’ın da katılım gösterdiği seminerde bulunduğu, Berlin’de düzenlenen semirde açıklamalarda bulunan Alman Bakan, aşırılık yanlısı gençlerin din algılarının “saflık” derecesinde olması sebebiyle bu yollara başvurduklarını ifade etti. Ayrıca polislerin İslam hakkında çok az bilgisi olan, çoğunlukla psikolojik problemleri bulunan, intikam duygusu barındıran gençlerin internet üzerinden radikalleşmesi üzerinde çalışmalar yürüttüğünü söyledi. Meiziere, terörizmden korunmanın tüm Alman toplumunun görevi olduğunu vurguladı.

Bakan De Maiziere, 2011 sonunda 3800 olan radikallerin sayısının 2015 sonunda 8300’e yükseldiğini söyledi. 2017 haziran sonuna kadar 10 bine ulaşan sayının tehlikeli olarak sınıflandırılan 24 bine ulaştığı uyarısında bulundu.

Terör uzmanı Peter Neumann da yaptığı konuşmada Berlin’de Anis Amiri’nin yaptığı katliamı, Hamburg’ta yargılanan Ahmet A.’yı ve 16 kişinin hayatını kaybettiği Barselona eylemlerini hatırlattı. Neuman, “Teröristlere yapılan daha fazla saldırı düzenleme çağrısının ardından gerçekleştirilen eylemler çok sayıda ölü ve yaralı ile sonuçlandı” dedi.

Yargılamalar sürüyor

Berlin hükümeti bir yandan alınacak önlemleri tartışırken diğer yandan Alman mahkemelerindeki yargılamalar da tüm hızıyla devam ediyor

Düsseldorf Yüksek Mahkemesi, aşırılık yanlısı örgüte bilgi sızdırdığı gerekçesiyle bir güvenlik çalışanına 1 yıl hapis cezası verdi. İspanyol kökenli Rock M.’nin terör eylemlerine katılmadığı ve Suriye merkezli bir örgüte mensup olmadığının kanıtlanması üzerine cezası hafifletildi. Rock M., sosyal medya hesaplarında aşırılık yanlısı partilerle temas kurduğunu ve önemli olmayan bazı bilgileri sızdırdığını itiraf etmişti.

Düsseldorf’taki savcılar geçtiğimiz aralık ayının başında Rock M.’ye güvenliği ihlal eden eylemlere girişmesi ile suçlamıştı. Rock’ın sorgusu sırasında ‘kafirlere’ karşı savaşma propagandası yürüten başka bir sahte güvenlik görevlisi tespit edildi.