Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya’daki bazı eyaletler Rusya’ya uygulanan yaptırımların kaldırılmasını talep etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya Başbakanı Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Birlik Partisi, ülkenin doğusundaki eyaletlerin liderleri tarafından verilen ve Rusya’ya uygulanan yaptırımların kaldırılmasını talep eden önergeyi reddetti.

Ülkedeki sol kanat tarafından desteklenen önerge siyasi çevrelerde büyük yankı uyandırdı. Hıristiyan Demokrat Parti üyesi Saksonya-Anhalt Eyalet Başkanı Rainer Hazelhoff, Ukrayna krizinden nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımların gereksizliğinin AB Ülkeleri tarafından da anlaşıldığını ve artık kaldırılması gerektiğini savundu.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyesi Mecklenburg-Vorpommern Eyalet Başkanı Manuela Schwesig, Alman Haber Ajansı’na(DPA) yaptığı açıklamada ‘’Rusya’ya uygulanan yaptırımların kaldırılmasını açık bir şekilde destekliyoruz’’ dedi.

Hristiyan Birlik Partisi Dış Politikalar Uzmanı Jürgen Hardt, Alman basınına yaptığı açıklamada ‘’Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki müdahalelerine son vermesi durumunda yaptırımların kaldırılması söz konusu olabilir’’ ifadesini kullandı.

Parlamentodaki Sol Parti üyesi Dimitri Burch da medyaya verdiği demeçte Batı eyalet liderlerinin verdiği önergeyi desteklediğini vurgulayarak ‘’Rusya’yı yaptırımlarla yıpratabileceğini düşünen varsa o kişi hiçbir şeyden anlamıyor demektir’’ ifadesini kullandı.

Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, yönergeyi desteklemediklerini belirterek, “Eğer biz Rusya’ya uygulanan yaptırımları kaldıracak olursak bu Putin ve uluslararası destekçilerinin farklı düşünmelerine yol açabilir. Bazı eyaletler yerel şirketlerin talep defterini doldurmak istiyor diye kalkıp uluslararası ihlalleri görmezden gelemeyiz’’ açıklamasında bulundu.

Alman siyasetinde gerilim sürüyor

Hristiyan Birlik Partisi ve Sosyal Demokrat Parti tarafları, dünkü koalisyon görüşmelerinde sağlık başlığında orta yolu bulamadı. Sosyal Demokrat Parti, sağlık sigortalarının tüm alman vatandaşlarını kapsaması için çalışıyor. Zira ülkede vatandaşların gelir ortalaması aynı değil. Hedeflenenin genel ve özel sağlık sigortaları karmaşıklığının ortadan kaldırılması olduğu belirtiliyor.

Hristiyan Birlik tarafından yapılan açıklamalar sağlık konusunda bazı teklif maddelerinin kabul edildiği yönünde. Bu başlıklar arasında kırsal kesime ilaç ve ilkyardım hizmetlerinin götürülmesi var. Ancak buna karşın sağlık sigortasının herkesi kapsaması ve doktor maaşlarının standart olması konusunda fikir ayrılığının sürdüğü kaydedildi.

Koalisyondaki müzakerelerin cuma günü sona ermesi bekleniyor. Anlaşmaya varılan konuların belirlenmesinin ardından ise liderlik başlığının mecliste onaylanmasına geçilecek.