Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya’daki DEAŞ eğitim hücreleri soruşturuluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Köln/Macid el- Hatib

Westfalen Post gazetesi, ‘nefret davetçisi’ Atila G.’nin Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin Ennepetal şehrinin kenar mahallerindeki yazlık bir bahçede DEAŞ gönüllülerini savaşa hazırladığını bildirdi.

Gazetenin dünkü haberine göre söz konusu bahçe, tüm militanların buluşma yeriydi. Atila G, mangal partilerini ve Kuran-ı Kerim okuma buluşmalarını gençleri Irak ve Suriye’de savaşma, askeri ve ideolojik açıdan hazırlama amacının gizlemek için kullandı. Federal Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı, Atila G’yi Müslüman gençliği radikalizme teşvik etme çalışmalarından dolayı takibe almadı,sürekli bir şekilde izlemedi.

Terörle suçlanan Iraklı Ahmed Abdulaziz A.’nın (Abu Walaa) yönettiği çete ile bağlantısı olduğu biliniyordu. 34 yaşındaki Abu Walaa, Almanya’da ‘DEAŞ’ın her yere uzanan kolu’ olarak nitelendiriliyor. Terörle suçlanan Abdulaziz A. da Atilla G. gibi gençlere savaş veya terör eylemi sırasında şehit olmakla ilgili vaaz veriyordu. Hatta Abu Walaa, Celle Mahkemesi’nde bir polis memurunun ifadesine gör en az bir kez Ennepetal okulunu ziyaret etti.

Alman yetkililer, Atilla G’nin Celle Mahkemesi’nde üyelerinin yargılanması devam eden Abu Walaa’nın çetesindeki liderlerden biri olduğu görüşünde. Grup, DEAŞ üyesi olmak, gençleri Irak ve Suriye’de terör örgütü saflarında savaşmak için eğitmek ve Almanya’da terör eylemleri gerçekleştirmeye teşvik etmek suçlarından hakim önüne çıkarıldı. Yetkililer, Atilla G’yi terörizm ve DEAŞ saflarına asker yetiştirmekle suçlamak için yeterli delile sahip değil. Ancak hareketleri ve özellikle Abu Walaa çetesi ile bağlantıları hakkında gizli ve yoğun bir soruşturma yürütülüyor.

Yapılan yorumlar her ne kadar sis perdesi, Atila G’nin Abu Walaa’ya bağlı gruplar arasındaki ilişkinin üzerini örtüyorsa da Atila G’nin oğlu Muhammed H ile terörle suçlanan Iraklının arkasında olduğu Almanca Konuşan Müslümanlar Birliği arasındaki bağın gayet açık olduğu yönünde.

Muhammed H, Suriye’de defalarca DEAŞ örgütünün saflarına katıldı. Suriye’ye ilk kez 2014 yılında henüz ergenlik çağında 16 yaşında bir gençken Abu Walaa tarafından organize edilen ‘acil yardım misyonu’ ile gitmişti. Gencin aşırılık yanlısı düşüncelerinin son yıllarda babası nedeniyle arttığı düşünülüyor.

Atila G’nin oğlu Muhammed H, 2014 yılında Hagen kentinden Burak T. Adlı bir öğrenci ile birlikte tekrar Suriye’ye gitti. Ancak bilinmeyen nedenlerden dolayı yalnızca bir hafta sonra, bir silah eğitim kampında kalmalarının ardından Almanya’ya döndüler.

Muhammed H, 2015 yılının ağustos ayında eşiyle birlikte yeniden terör örgütü saflarına katıldı. Ancak o süreçte polis kontrolü altındaydı. Böylece 2015 yılının ağustos ayında polis tarafından yapılan pasaport kontrolü sonucu gözaltına alındı. Geçen mart ayında Düsseldorf Mahkemesi tarafından gençlerle ilgili yasaların uygulanabilirliği nedeniyle üç buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hagen kentinden olan arkadaşı da iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Muhammed H, söz konusu cezaya babasının etkisiyle radikal düşüncelere sahip olan ve ‘kick boks’ ile ilgilenen bir genç olduğu konusunda ikna olduktan sonra çarptırıldı. Burak T’nin de aynı şekilde Atila G’den etkilendikten sonra Muhammed H. ile tanıştığı belirtiliyor.

Atila G’nin Ennepetal’deki okulundan 21 yaşında Ahmed T. isimli bir öğrenci, Bağdat’ta bir intihar eyleminde kendini patlattı. Söz konusu olayda 54 kişi öldü.

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti İçişleri Bakanı Ralf Jaeger yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu genç adam, Atila G’nin Ennepetal’deki yazlık bahçede eğittiği tek intihar bombacısı ya da savaşçı değil. Güvenlik yetkilileri onun bu okulda Suriye’ye ve Irak’a savaşçı olarak en az 6 öğrenci eğittiğini tahmin ediyor.”

Westfalen Post’a göre araştırmacılar, Atila G’nin Ahmed Abdulaziz A’nın tutuklanmasının ardından gizli çetenin yönetimine geçtiğine inanıyor.

Güvenlik yetkililerine göre Atila G, Almanya’da terör eylemi gerçekleştirmeyi planlıyordu. Oğlunun da bu plana dahil olduğu yönünde şüpheler var. Polis, 2015 yılında Atila G. ile oğlu Muhammed arasında geçen ‘baş kesme’ içerikli konuşmayı takip etti. Ancak yakın zamanda Ennepetal’deki okuldan bir öğrencinin yaptığı terör eylemi ile ilgili bir kanıt çıkmadı.