Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya’dan, Bağdat ve Erbil arasındaki anlaşmazlıkları çözme çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya Başbakanı Angela Merkel, terör örgütü DEAŞ ile yürütülen mücadeleyi görüşmek üzere dün Irak Kürt Bölgesi Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani’yi Berlin Başsavcılığı binasında kabul etti. Almanya Federal Meclisi (Bundestag) geçen hafta Alman kuvvetlerinin Kürt Peşmerge güçlerini eğitme görevini uzatma kararı aldı.

Alman kuvvetlerinin misyonu, Kürt bölgesinde düzenlenen bağımsızlık referandumu nedeniyle eylül ayında askıya alınmıştı.

Alman Haber Ajansı’na (DPA) göre şu an için Kuzey Irak’taki Alman kuvvetlerinin görevleri, terör örgütü DEAŞ’ın çöküşü nedeniyle tartışmalı olarak görülüyor. Zira Irak’ta resmi olarak DEAŞ’a karşı zafer ilan edilmiş durumda.

Neçirvan Barzani, Merkel’in yeni bir koalisyon hükümeti kurana kadar yürüttüğü geçici hükümetindeki Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile de görüşmelerde bulundu. Gabriel, düzenlenen ortak basın toplantısında Bağdat ve Erbil arasındaki çatışmayı çözmek için Irak’a yardımda bulunulacağını duyurdu.

Almanya Dışişleri Bakanı, ülkesinin 2014’ten bu yana Irak’a insani yardım, kalkınma ve istikrar için 1 milyar euro gönderdiğine işaret etti. Gabriel, “Buna devam etmek istiyoruz ancak Irak’ın iç çatışmalarını barışçıl ve demokratik olarak aşması ve şu an içinde bulunduğumuz gergin durumdan bir çıkış yolu bulması koşuluyla” ifadesini kullandı.

IKBY Başbakanı Barzani, şu ana kadar sağlanan yardım için Almanya’ya şükranlarını dile getirdi. Kürtlerin diyalog çerçevesinde Bağdat’taki merkezi hükümetle olan çatışmayı çözmeye çalışacağına dair söz verdi. Barzani, “Her iki taraf da irade göstermek zorundadır” diyerek Almanya’yı çatışmaya arabuluculuk yapmada daha güçlü bir rol oynamaya davet etti.