Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya’dan İranlı diplomata casusluk ve komplo suçlaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya’da görülen davada İranlı diplomata terör eylemi gerçekleştirilmesi için yapılan plana yardım suçlaması yöneltildi.

Almanya Federal Başsavcılığı, Fransa’da İranlı muhaliflere yönelik terör saldırısı planıyla bağlantısı olduğu iddia edilen ve Bavyera eyaletinde gözaltına alınan İranlı diplomata yönelik yeni bilgiler açıkladı.

Başsavcılığın Karlsruhe şehrindeki ofisinden yapılan açıklamada 46 yaşındaki şahsın Belçika’nın Antwerp kentinde yaşayan bir çifte saldırı gerçekleştirmeyi teklif ettiğinden ve yarım kilo patlayıcı maddeyle ateşleme mekanizması verdiğinden şüphe ediliyor.

Söz konusu şahsın tedbir amaçlı olarak Almanya’da alıkonulduğu belirtiliyor.

Planlanan saldırıda 30 Haziran’da Fransa’nın Villepinte kentinde yaklaşık 25 bin İranlı’nın katıldığı toplantı hedef alınıyordu.

Belçika özel birimlerinin söz konusu çifti Brüksel’de bir arabada, patlayıcılarla birlikte gözaltına aldığı belirtildi.

İranlı diplomat, 1 Temmuz’da Almanya’nın güneyindeki Aschaffenburg kenti yakınlarındaki bir dinlenme tesisinde polis tarafından gözaltına alınmıştı.

Şahsın Belçika’daki ile şüpheliler arasında bir ilişkisi olduğu düşünülüyor. Ancak olayın arka planı hakkında net bir bilgi yok.
Alman Başsavcılığından yapılan açıklamaya göre İranlı diplomat Esedullah Esedi, Avusturya’nın başkenti Viyana’daki İran Büyükelçiliği’ne danışman olarak kabul edilmişti.

Açıklama da Esedi’nin aslında İran İstihbarat ve Güvenlik Bakanlığında (MOIS) çalıştığı belirtildi. İran içindeki ve dışındaki muhaliflerin faaliyetlerini gözlemlediği bildirildi.

Diplomat, Belçika makamları tarafından Avrupa’da çıkarılan bir tutuklama emri uyarınca Almanya’da yakalandı. Zira diplomatlık titri onu yalnızca Avusturya’daki kovuşturmadan koruyabiliyor.

İranlı diplomatın dün çıkarıldığı mahkeme tarafından ‘casusluk faaliyetlerinde bulunmak’ ve ‘cinayet için sözleşmek’ suçlamasıyla tutuklandığı belirtildi.

Başsavcılık ayrıca söz konusu şahsın Belçika’ya iade edilmesinin Almanya’daki soruşturma ile çelişmeyeceğini açıkladı.