Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya’dan Rusya’ya Suriye’de destek açıklaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Suriye krizine ilişkin çözüm bulma noktasında Moskova’yı destekleyeceğini söyledi.

Reuters’in haberine göre Kanada’nın Toronto şehrinde düzenlenecek G7 Dışişleri Bakanları Zirvesi toplantısına katılacak olan Maas, ülkeden ayrılmadan önce basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Barışçıl bir çözüm için Rusya’nın yapıcı katkılarına ihtiyacımız var” dedi. Maas ayrıca Ukrayna krizini de G7 Zirvesi’ndeki bakanlarla görüşeceğini belirtti.

Hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) üyesi olan Maas, Suriye ve Ukrayna’da yaşanan krizlerin sorumlusu olarak Rusya’yı gören ve bu bağlamda AB’nin Moskova’ya yaptırım uygulamasını talep eden Almanya Başbakanı Angela Merkel’in aksine farklı bir tutum benimseyerek Rusya ile olan ilişkilerin düzelmesi yönünde tavır aldı.

Suriye’ye yapılan hava saldırısına Almanya’nın katılmamasına rağmen Merkel, yapılan harekâtı “Bir daha kimyasal saldırı girişiminde bulunmaması için rejimin uyarılması konusunda gerekli ve uygun bir adım” olarak değerlendirmişti.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen de Suriye operasyonuna ilişkin, “Almanya Silahlı Kuvvetleri bu operasyonda yer alacak güçtedir. Ancak bu seferlik kimse bunu bizden istemesin. Hava saldırıları barış girişimlerini tekrar aktif hale getirdi. Suriye halkının çektiği acılara son verilmesi için Cenevre görüşmeleri çerçevesinde siyasi sürecin yeniden canlandırılması gerekir” dedi.

Leyen, Esed Hükümetiyle yapılacak müzakerelerde öncelikli konular arasında ateşkesin sağlanması ve insani yardımların Suriye’ye ulaştırılabilmesinin olduğunu belirtti. Bakan ayrıca Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı sert tavır alınması gerektiğine işaret ederek, “Rusya, Ukrayna krizinden dolayı kendisine uygulanan yaptırımların hafifletilmesini istiyorsa Minsk Barış Anlaşması’nda yer alan sorumluluklarını yerine getirmesi gerekir” ifadesini kullandı. Ancak Ursula von der Leyen açıklamasında, Rusya ile görüşmelerin önemli olduğunun da altını çizdi.

Heiko Mas’ın bu hafta Brüksel’de düzenlenecek olan Suriye konulu uluslararası konferansa katılması bekleniyor. Konferans’ta daha çok Suriye halkına insani yardımların ulaştırılmasının üzerinde durulacağı belirtiliyor. Maas, “BM denetimindeki barış görüşmelerine olan desteğimizi yineleyeceğim. Çok uzun zamandır süren bu krizden çıkmak için acil bir şekilde siyasi çözüme ihtiyacımız var” dedi.

Maas bugün, Almanya’nın BMGK’da daimi olmayan üyelik koltuğuna sahip olmasına yönelik görüşmelerde bulunmak üzere New York’taki BM merkezine gidecek.