Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya’nın Suudi Arabistan pişmanlığı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şarku’l Avsat/Berlin

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Suudi Arabistan ile ilişkilerde yaşanan kopukluğun “yanlış anlaşılmadan” kaynaklandığını ifade ederek, bu durumdan pişmanlık duyduklarını ifade etti.

Maas’ın açıklamalarının ardında Riyad, Berlin ile stratejik ilişkilerin derinliğine atıfta bulunarak, Suudi Arabistan ve Almanya’nın küresel ekonomideki rollerinin yanı sıra dünyada güvenlik ve istikrarın sağlanmasında önemli rol oynayan iki ülke olduklarını kaydetti.

Yeni bir sayfa çağrısı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, her iki ülke için yeni bir işbirliği başlatılması adına ilk fırsatta Krallık’ı ziyaret etmesi yönünde Alman mevkidaşına çağrıda bulundu.

Almanya: Pişmanlık duyuyoruz

Bakan Maas, “Suudi Arabistan’la olan güçlü ve stratejik ilişkilerimiz geçtiğimiz aylarda bir yanlış anlaşılmaya tanık oldu. Bundan derin pişmanlık duyuyoruz. Almanya ile Krallık arasındaki yanlış anlaşılmaları önlemek için iletişim ve diyaloğumuzda daha açık olmalıydık. Krallık ile ortaklık kurmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız” ifadelerini kullandı.